Jakie będą zbiory rzepaku? Branża szacuje, że niższe od ubiegłorocznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2024,14:50 Aktualizacja: 03-07-2024,14:51
A A A

Tegoroczne zbiory rzepaku tym razem bez kolejnego rekordu – podkreślają zgodnie Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO).

Obie organizacje branżowe szacują tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce w przedziale 3,3-3,6 mln ton, co oznacza, że będą one nieco niższe od tych rekordowych, zanotowanych w 2023 roku. Zasadniczy wpływ na to będzie miała w ich ocenie zmniejszona powierzchnia uprawy, wynikająca zarówno z nieco mniejszych zasiewów rzepakiem ozimym jesienią, jak i lokalnymi wypadnięciami roślin, związanymi z zastoiskami wodnymi na wiosnę.

Nie ma co ukrywać, że powierzchnia zbiorów rzepaku w tym roku będzie niższa od tej w ubiegłym roku, więc pomimo tego, że plantacje wyglądają generalnie dobrze to zbiory będą nieco mniejsze, choć w chwili obecnej nie da się precyzyjnie określić ile dokładnie wyniosą, stąd nasze branżowe estymacje zawierają się w pewnym przedziale. Czy to będzie bliżej górnej czy dolnej granicy, zadecyduje pogoda przed żniwami i sam ich przebieg” – powiedział - cytowany w komunikacie prasowym - Juliusz Młodecki, prezes Zarządu KZPRiB.

rzepak ozimy, kombajn, Sahryń, rzepaczysko

Rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego na Zamojszczyźnie

Jeszcze nigdy tak wcześnie, bo już ostatniego dnia czerwca, rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego na niektórych polach na Zamojszczyźnie. I nie dotyczyło to plantacji porażonych przez choroby. W jednym z gospodarstw, w którym...

Mariusz Szeliga, prezes Zarządu PSPO podkreślił, że przetwórcy życzą sobie oczywiście, by krajowego rzepaku było jak najwięcej, w szczególności, że rok 2023 przyniósł rekordowy przerób nasion w Polsce, przekraczający 3,5 mln ton.

„W ujęciu sezonowym, co będziemy w stanie już niedługo szczegółowo podsumować na konkretnych liczbach, również należy spodziewać się rekordu, co było możliwe dzięki bardzo wysokim zbiorom osiągniętym w 2023 roku” – stwierdził Szeliga.

Dyrektor generalny PSPO Adam Stępień dodał, że szacunki robione przez branże nie odstają, jak się potem okazuje, od rzeczywistości.

Choć w ubiegłym roku także i nas zaskoczyły wyjątkowo udane zbiory rzepaku. Dopóki mamy biopaliwa, rolnicy nie muszą się martwić o zbyt praktycznie każdej ilości nasion, jaką są w stanie wyprodukować i zbliżający się kolejny sezony z pewnością to potwierdzi” – zapewnił Stępień.

Poleć
Udostępnij