Ruszyły siewy buraków cukrowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
26-03-2021,14:45 Aktualizacja: 26-03-2021,15:02
A A A
W połowie tego tygodnia ruszyły siewy buraków cukrowych w rejonie działania koncernu  Südzucker Polska - poinformowała spółka. 
 
- Pierwsze buraki zostały wysiane 24 marca w rejonie Kazimierzy Wielkiej w województwie świętokrzyskim (południowo-zachodnia część tego województwa - przyp. red.), a następnie sukcesywnie w pozostałych rejonach. Dzisiaj możemy powiedzieć, że praktycznie na całym obszarze działania Sűdzucker Polska zaczęły się prace polowe oraz siewy buraków - wskazuje Magdalena Budzyńska z  Südzucker Polska. 
 
burak cukrowy, pole, plantacja, Sahryń

Nowe odmiany buraka cukrowego i pastewnego 2021

Do Krajowego Rejestru trafi aż 20 nowych odmian buraka: 18 buraka cukrowego oraz 2 buraka pastewnego. Po raz pierwszy zarejestrowane zostały odmiany "Conviso Smart". Odmiany "Conviso Smart" charakteryzują się tolerancją na...
Większość cukrowni tej spółki zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części kraju, a więc w najcieplejszym rejonie, stąd też zaawansowanie prac polowych jest większe. Wyjątkiem jest Cukrownia Ropczyce, która znajduje się w woj. podkarpackim. 
 
We wschodniej części kraju, w woj. lubelskim, siewy zapewne ruszą dopiero po świętach, kiedy gleba się ogrzeje. Tam ostatniej nocy notowane były jeszcze przymrozki.  
 
A burak cukrowy jest rośliną bardzo wrażliwą na przymrozki w okresie wschodów. Młodą siewkę, która dopiero co wyszła ponad ziemię może zniszczyć nawet niewielki mróz (do -1,-2oC). Później, odporność nieco się zwiększa (do -3, -4oC). W fazie pierwszej pary liści burak może przetrwać już spadek do -8oC. 
 
W czasie siewów temperatura mierzona na głębokości 10 cm powinna wynosić co najmniej 5oC. Zbyt zimna gleba wydłuża okres wschodów, co sprzyja porażeniu siewek przez patogeny i utrudnia uzyskanie właściwej obsady. Optymalna głębokość siewu to 2-3 cm. 
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!