Ardanowski: w uprawie ziemniaka będziemy znów potęgą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2020,8:30 Aktualizacja: 24-08-2020,8:31
A A A

Ziemniak to wspaniała, ważna w historii świata roślina, przeżywa swój renesans - napisał na Twitterze minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski z okazji Krajowych Dni Ziemniaka Potato Poland 2020. Dodał, że Polska będzie znów ziemniaczaną potęgą.

"Krajowe Dni Ziemniaka Potato Poland 2020 w gospodarstwie Państwa Kozłowskich w Lubkowie na Dolnym Śląsku. Zgromadzili się wszyscy najważniejsi specjaliści od ziemniaków" - napisał minister.

Jak zaznaczył, ta wspaniała, ważna w historii świata roślina przeżywa swój renesans. "Będziemy znów potęgą w tej dziedzinie" - podkreślił Ardanowski.

ziemniaki, warzywa, Krajowe Dni Ziemniaka, potato poland 2020

Produkcja ziemniaków elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Produkcja ziemniaków jest istotną gałęzią rolnictwa i ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego Polaków - napisał w liście do uczestników i organizatorów targów i konferencji Potato Poland 2020 - XXVII...

Krajowe Dni Ziemniaka, to coroczne spotkanie osób związanych z branżą ziemniaka. W tym roku impreza odbywa się w dniach 21-23 sierpnia w Lubkowie w woj. dolnośląskim.

W sobotę szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska odczytała list od głowy państwa, w którym Andrzej Duda podkreślił, że "produkcja ziemniaków, ze względu na miejsce, jakie zajmują one w strukturze spożycia żywności w Polsce, jest istotną gałęzią rolnictwa i ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego Polaków".

Dodał, że Krajowe Dni Ziemniaka są okazją, by podkreślić ważną rolę, jaką w zapewnieniu tego bezpieczeństwa odgrywają polscy rolnicy.

Prezydent zaznaczył w liście, że polska żywność jest wysoko ceniona w kraju i za granicą. "Jest to przede wszystkim zasługa polskich producentów, ale także wszystkich, którzy opracowują nowe metody uprawy i wspierają wdrażanie w rolnictwie nowych technologii" - wskazał.

Corteva Agriscience, Zorvec Endavia, zaraza ziemniaka, mączniak rzekomy cebuli, nowy fungicyd od Cortevy

Nowa substancja i środek przeciwko zarazie ziemniaka

Corteva Agriscience oficjalnie zarejestrowała w Polsce nowy produkt do zwalczania zarazy ziemniaka i mączniaka rzekomego cebuli  o nazwie Zorvec Endavia. Będzie dostępny od przyszłego roku.    Preparat bazuje na nowej substancji...

Zapewnił też o swojej przychylności i wsparciu dla wszelkich działań służących polskiemu rolnictwu.

"Bardzo liczę na dalszą współpracę w tym zakresie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także z organizacjami rolniczymi i producentami żywności. Cieszę się, że jako Prezydent Rzeczypospolitej mogłem podpisać szereg ustaw, dzięki którym droga z pola na stół znacząco się skróciła" - podkreślił prezydent.

Głównym organizatorem Potato Poland - Krajowe Dni Ziemniaka jest Polska Federacja Ziemniaka, a współorganizatorami: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB BONIN.

Jak podają organizatorzy wydarzenia, jest to jedna z najważniejszych specjalistycznych imprez FOOD&AGRO w kraju i Europie.

  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement