Polska nadal popiera odnowienie dla glifosatu. W listopadzie ważne głosowanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2023,15:35 Aktualizacja: 03-11-2023,15:37
A A A

Resort rolnictwa odniósł się do wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 17 października w sprawie działań na rzecz odnowienia przez Komisję Europejską zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie.

To opisywane przez nas wystąpienie było skierowane nie tylko do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale także do komisarza ds. rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego oraz sekretarza generalnego COPA-COGECA Pekki Pesonena. Samorząd rolniczy podkreślał w nim, że ze względu na zachowanie zarówno bezpieczeństwa żywnościowego Europy, jak i konkurencyjności gospodarstw europejskich, konieczne jest przedłużenie pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat.

Szerokie zastosowanie w uprawach

„Obecne zatwierdzenie wygasa 15 grudnia 2023 r., co oznacza, że rolnicy zostaną pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw. Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną. Glifosat ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, sadowniczych, warzywniczych, na łąkach, pastwiskach, również w produkcji roślin ozdobnych” - argumentowały izby.

krir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, wystąpienie, substancja czynna, glifosat, środki ochrony roślin, ke

Co dalej z glifosatem? KRIR: potrzebne szybkie działanie

O pilne działania na rzecz odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie - zaapelował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa Roberta Telusa, komisarza ds. rolnictwa UE Janusza...

W odpowiedzi resort rolnictwa podkreśla, że „Polska, biorąc pod uwagę wyniki oceny naukowej, jak również potrzeby rolników oraz mając na względzie zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, poparła 13 października propozycję Komisji Europejskiej odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat do stosowania w środkach ochrony roślin”.

W listopadzie drugie głosowanie

Ponieważ jednak wówczas (na posiedzeniu SCOPAF - Komitetu Stałego ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz) projekt regulacji nie uzyskał kwalifikowanej większości głosów, w listopadzie 2023 r. odbędzie się posiedzenie Komitetu Odwoławczego, na którym odbędzie się drugie głosowanie w sprawie propozycji KE. Data spotkania nie została jeszcze ustalona.

„Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie poparcia odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat” – zapewnia MRiRW.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!