Legalność, zezwolenia, szkolenia. Inspekcja kontroluje obrót pestycydami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2022,10:50 Aktualizacja: 04-04-2022,10:54
A A A

"Przyszła wiosna! Rusza wegetacja, a rolnicy, przygotowując się do sezonu wegetacyjnego, zaczynają planować zabiegi zwalczające agrofagi. Nasila się obrót środkami ochrony roślin" - wskazuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie.
 
I właśnie w związku z tym wzmożonym "ruchem w interesie", inspektorzy intensyfikują kontrole obrotu pestycydami w hurtowniach i sklepach.

środki ochrony roślin, WIORiN Bydgoszcz, oprysk pól, ochrona roślin

Stosowanie pestycydów ma zasady. Inspekcja prowadzi kontrole

Mając na uwadze bardzo duże zagrożenia związane z użyciem środków ochrony roślin, pamiętajmy o bezpiecznym ich stosowaniu! - zaapelował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Warunki właściwego stosowania...

Sprawdzają m.in., czy sprzedażą zajmują się podmioty wpisane do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców (wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, prowadzonego przez WIORiN) i czy sprzedawcy posiadają stosowne szkolenia uprawniające do handlu takimi wyrobami.

Kontrolowane jest ponadto ukończenie szkoleń przez podmioty profesjonalne kupujące pestycydy oraz czy produkty oferowane do obrotu posiadają aktualne zezwolenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także czy sprzedawane są w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach i przechowywane odpowiednich warunkach.

Sprawdzane są ponadto etykiety i terminy ważności.

"W szczególnych przypadkach pobierane są próby środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych w celu kontroli ich jakości. Inspektorzy informują o zagrożeniach związanych ze stosowaniem nieoryginalnych środków ochrony roślin oraz o sposobach przeciwdziałania temu procederowi" - podaje olsztyński WIORiN.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement