Obornik w granulkach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
05-02-2020,11:00 Aktualizacja: 05-02-2020,5:46
A A A

O badaniach związanych z przygotowaniem i wysiewem granulowanych nawozów organicznych podczas zebrania Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego mówiła dr Eglė Jotautienė z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie na Litwie. Spotkanie miało miejsce pod koniec stycznia 2020 r.

Dr Eglė Jotautienė przedstawiła wyniki badań, z których wynika, że w ostatnich latach kraje europejskie przetwarzają zaledwie 5-7 proc. bioodpadów. Jednym ze sposobów ich wykorzystania jest granulowanie. Produkcja granulowanych kompostów z obornika jest przyjazna dla środowiska i wygodna dla użytkownika, ale niestety, kosztowna.

stosowanie nawozów azotowych, azot przed 1 marca, Targi Polagra-Premiery w Poznaniu, Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy

Azot przed 1 marca?

- W poniedziałek minister Jan Krzysztof Ardanowski wysyła do komisarza Janusza Wojciechowskiego wniosek o przyśpieszenie możliwości stosowania nawozów azotowych chociaż o dwa tygodnie - poinformował  uczestników Forum...

Gość z Litwy zaprezentował właściwości fizyko-mechaniczne granulowanego kompostu otrzymanego z obornika bydlęcego oraz odpadów z produkcji cukru. Przebadano eksperymentalne próbki obornika wytworzonego metodami przemysłowymi oraz próbki wytworzone w laboratorium w latach 2014-2017. Oszacowano: wskaźniki biometryczne (wymiary, masa), objętość i gęstość surowca i granulatu, wilgotność materiału i granulatu oraz wytrzymałość granul. Wyniki eksperymentów wykazały, że różnica wytrzymałości granicznej między eksperymentalnymi i przemysłowymi granulami kompostu wynosiła około 5 proc. Badano również równomierność wysiewu granul na polu.

Prelegenta omówiła także wpływ nawozu na właściwości gleby. Odznacza się on długotrwałym działaniem. Wraz ze wzrostem dawek kompostu w glebie zwiększała się zawartość węgla organicznego, fosforu i potasu w glebie. Granulowany kompost nie miał wpływu na odczyn gleby.

Przedstawione wyniki mogą być pomocne w rozwoju procesu nawożenia granulowanym kompostem w celu poprawy jakości gleby w małych gospodarstwach.

Dr Eglė Jotautienė omówiła również kierunki kształcenia prowadzone na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie na Litwie. W zebraniu udział wzięli udział członkowie PTA oraz studenci kierunku Rolnictwo.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement