Nowy nawóz od bydgoskich naukowców. Rewolucja w nawożeniu azotem?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2021,8:05 Aktualizacja: 25-10-2021,8:08
A A A

Ma być zdecydowanie bardziej wydajny, a jednocześnie przyjazny środowisku - nowy typ nawozu azotowego przebadali i przetestowali naukowcy z Politechniki Bydgoskiej.

Joanna Lemanowicz, profesor z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii tej uczelni podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem PiK, że badania ruszyły 4 lata temu. Jak z nich wynika, produkt jest efektywny i proekologiczny.

ceny nawozów, Ryszard Bartosik, UOKiK, zakup środków do produkcji rolnej

UOKiK sprawdzi sytuację dotyczącą sprzedaży nawozów

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa zapowiedział w Sejmie wniosek do UOKiK o "dokładne" sprawdzenie sytuacji dotyczącej sprzedaży nawozów. Polityk wskazał, że na wzrost cen nawozów wpływa wzrost cen gazu ziemnego, a...

- Umożliwi obniżenie nawożenia azotowego o 20-25 proc., czyli bardzo dużo. Dzięki temu, że dawka została zmniejszona, nastąpiło zwiększenie wykorzystania przez roślinę, a także zmniejszenie przepływania nawozu do głębszych warstw gleby nawet o 30 proc. Jak najbardziej możemy mówić o rewolucji w nawożeniu azotem - przekonywała.

Naukowiec dodała, że nawóz jest zdolny do przeniesienia do rośliny 90 proc. zawartego w nim azotu, czyli składnik trafia bezpośrednio do rośliny, a nie do gleby.

- Przede wszystkim bardzo ważna jest współpraca naszych pracowników z wydziału z różnymi firmami i podmiotami zewnętrznymi, bo bardzo często są producentami m.in. nawozów i my we współpracy z nimi potrafimy to udoskonalić i przetestować - wyjaśniła prof. Lemanowicz.

Bydgoscy naukowcy nie kończą projektu. W tej chwil nawóz używany może być m.in. w uprawach zbóż, rzepaku, gorczycy czy buraka, natomiast będzie testowany na innych roślinach.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

źródło: Radio PiK

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement