Po kukurydzy ziarnowej mulczer jest niezbędny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
01-11-2023,12:00 Aktualizacja: 28-10-2023,9:14
A A A

Warunkiem dobrego przygotowania stanowiska po zbiorze kukurydzy na ziarno  jest dokładne rozdrobnienie słomy i ścierniska. Można to zrobić wyłącznie za pomocą mulczera.

Mulczowanie znacząco ułatwia wymieszanie słomy i ścierniska z glebą podczas zabiegów  uprawowych, to zaś korzystnie wpływa na tempo rozkładu materii organicznej.

Niebagatelne znaczenie ma też zabieg dla zwalczania szkodników kukurydzy, w tym najgroźniejszego - omacnicy prosowianki. Jej gąsienice przygotowując się do zimowania schodzą do dolnego międzywęźla. Mulczowanie może skutecznie je zniszczyć.

kukurydza, kombajn, Sahryń

Katastrofa na rynku kukurydzy

Sytuacja producentów ziarna kukurydzy na południowym wschodzie kraju jest bardzo trudna. Ceny skupu kukurydzy mokrej w zeszłym tygodniu szybko spadały i obecnie są poniżej 400 zł za tonę. Część firm skupowych w ogóle nie rozpoczęła...

Pozostawienie niezniszczonego ścierniska znacząco ułatwia przetrwanie przez szkodnika okresu zimowego i zwiększa zagrożenie w kolejnym roku. Ważne jest, aby wszystkie plantacje kukurydzy w okolicy zostały poddane zabiegowi mulczowania. Zabieg ten niszczy także część zarodników chorób grzybowych.       

Do zabiegu należy przystąpić bezpośrednio po zbiorze kukurydzy.  Ważna jest jakość zabiegu – materiał roślinny powinien dokładnie rozdrobniony.

Próba przygotowania stanowiska pod rośliny następcze (np. zboża ozime) bez wcześniejszego użycia mulczera, szczególnie na polach, na których pozostał duży plon słomy, zwykle skazana jest na niepowodzenie.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!