Kukurydza najdroższa od 8 lat. Ziarno trudno nabyć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2021,9:20 Aktualizacja: 08-03-2021,9:57
A A A

Ceny kukurydzy na światowych rynkach osiągają rekordowe, nienotowane od 8 lat poziomy. Zdaniem Moniki Piątkowskiej, prezes Izby Zbożowo-Paszowej w najbliższym czasie ziarno nie stanieje.

- Pomimo wysokich zbiorów kukurydzy w bieżącym sezonie 2020/21 (zbiór 2020) popyt na kukurydzę na rynku światowym utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, szczególnie ze strony Chin odbudowujących pogłowie trzody chlewnej. To wywołało dynamiczny wzrost cen tego zboża na rynku światowym do poziomu nienotowanego od 8 lat - tłumaczy ekspertka.

kukurydza, rośliny, pole

Kukurydza na kiszonkę: polecane odmiany 2021

W tym roku do uprawy polecanych jest 19 odmian kukurydzy na kiszonkę: 5 mieszańców wczesnych, po 7 średnio wczesnych i średnio późnych. Listy odmian zalecanych opracowane są dla 4 województw. W województwie...

W Polsce trudno jest nabyć kukurydzę, na którą notuje się bardzo duży popyt. Wzrost zapotrzebowania przekłada się na cenę, które obecnie (z dostawą do portu) wynosi nawet 970 zł za tonę.

Zakupem ziarna są zainteresowani przetwórcy krajowy i eksporterzy. Duże partie są wywożone za pośrednictwem portu Gdańsk. Tylko w pierwszych 6 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec-grudzień) eksport kukurydzy wyniósł 817 tys. ton wobec 708 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu, czyli o ponad 100 tys. ton więcej.

Zdaniem ekspertów Izby, rynkowa podaż zbóż, a także kukurydzy, powinna nieco wzrosnąć w marcu, po zejściu śniegu i przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, w okresie od lipca 2020 r. do stycznia 2021 r. skupiono aż 1,9 mln ton kukurydzy. To o 9 proc. więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.

kolba kukurydzy, ręka, ziarno

Na jakie odmiany kukurydzy na ziarno postawić w 2021 roku?

Do uprawy w tym roku rekomendowanych przez COBORU jest 36 odmian kukurydzy na ziarno. To o 10 więcej niż w roku 2020. Wśród nich jest 15 mieszańców wczesnych, 17 średnio wczesnych i 4 średnio późne. Listy odmian kukurydzy na...

W opinii ekspertów, głównymi czynnikami wpływającym na ceny pozostaje relacja podażowo-popytowa, działania regulacyjne wprowadzane przez eksporterów takich jak Rosja i Ukraina oraz odbudowa stad trzody chlewnej w Chinach, ale także stan upraw w Brazylii i w Argentynie.

Na stawki wpłynął także niższy niż przewidywano spadek produkcji pasz w I połowie bieżącego sezonu. Bardzo wysokie ceny pszenicy spowodowały wzrost popytu na kukurydzę.

Z analizy Izby wynika, że w bieżącym sezonie nastąpił wyraźny wzrost zużycia kukurydzy przez wytwórnie etanolu i gorzelnie, w związku ze skokowym wzrostem zapotrzebowania na środki dezynfekujące.

Najważniejszym jednak czynnikiem "cenotwórczym" jest - według Izby - ogromny popyt ze strony chińskich importerów. Z informacji branżowych wynika, że utrzyma się do jesieni. Jest to związane z ekspresową odbudową pogłowia tamtejszej trzody chlewnej, które zmniejszyło się na skutek m.in. pandemii koronawirusa.

IGC prognozuje światowe zbiory kukurydzy w bieżącym sezonie 2020/21 (październik-wrzesień) na poziomie 1 mld 133 mln ton - o 9 mln ton powyżej wielkości produkcji w poprzednim sezonie.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu