Krzem pomaga kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
20-04-2020,10:30 Aktualizacja: 21-04-2020,13:26
A A A

Nowym standardowym zabiegiem w uprawie kukurydzy zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę, staje się aplikacja dolistna krzemu (Si).

Jako główną zaletę tego zabiegu uważa się wzrost tolerancji roślin na suszę. Rośliny odczuwające niedobór  wody potraktowane dolistnie krzemem reagują mniejszą obniżką plonu ziarna i zielonki niż kontrolne (bez stosowania krzemu).

Wyniki doświadczeń wykonanych w naszym kraju dowodzą, że stosowanie dolistne krzemu może zmniejszyć także porażenie roślin kukurydzy przez choroby grzybowe oraz żerowanie szkodników, co oczywiście przekłada się na wyższe plonowanie.

Ważna jest, potwierdzona w badaniach naukowych, możliwość skutecznego ograniczenia przez stosowanie dolistne krzemu zawartości najgroźniejszych mikotoksyn w ziarnie kukurydzy. W niektóre lata są one poważnym problemem dla producentów.

kukurydza, rośliny, pole, niebo

Dokarmić kukurydzę przez liście

Aplikacja dolistna mikroelementów jest standardowym zabiegiem w uprawie kukurydzy. W razie potrzeby rośliny można wspomóc azotem w formie wodnego roztworu mocznika. Zabieg ten jest szczególnie efektywny w warunkach niedoboru...

Wybór produktów (nawozów dolistnych lub stymulatorów) zawierających krzem  rekomendowanych przez producentów do stosowania w uprawie kukurydzy jest już dosyć duży i systematycznie wzrasta. Produkty można zacząć już stosować od fazy 2. liścia kukurydzy (BBCH 12) jedno-, dwu- lub trzykrotnie.

Ze względów ekonomicznych rolnicy dążą do ograniczenia liczby przejazdów z opryskiwaczem na plantacji i starają się stosować mieszaniny różnych produktów. W przypadku stosowania dolistnego krzemu nie zawsze jest to możliwe i zależy od właściwości danego produktu. Informacji w sprawie możliwości łącznego stosowania ich w mieszaninie z innymi nawozami dolistnymi lub środkami ochrony roślin należy zasięgnąć u producentów.

Więcej informacji o stosowaniu dolistnym krzemu w uprawie kukurydzy można będzie znaleźć w majowym numerze miesięcznika "Nowoczesna Uprawa"

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu