Opony niskociśnieniowe Trelleborg IF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artykuł sponsorowany firmy Trelleborg
26-06-2017,17:40 Aktualizacja: 26-09-2017,8:38
A A A
Najwyższy czas obalić mit ugiętej opony jako oznaki nadchodzących problemów. Dzisiaj to wskaźnik wysokiej świadomości ich użytkownika.
 
Trelleborg proponuje nowoczesne opony radialne do ciągników rolniczych zbudowane w ramach technologii IF, które są przystosowane do pracy z niskim ciśnieniem. Dlatego nie martwmy się ich wybrzuszonymi bokami, bo nie osłabia to ich żywotności. Opony typu IF charakteryzują się większą elastycznością ścian bocznych niż standardowe opony o tym samym rozmiarze. Mogą przenieść do 20% więcej ładunku lub o tyle można w nich obniżyć ciśnienie. Przykładowo opona marki Trelleborg o rozmiarze 900/60 R42 wyprodukowana w technologii IF przy ciśnieniu 1,6 bar może zostać obciążona do 8000 kg. Natomiast standardowa opona o identycznym rozmiarze ma ten parametr na poziomie 6600 kg.  Z drugiej strony w oponie IF 900/60 R42 możemy obniżyć ciśnienie do 1,2 bar, a i tak wytrzyma obciążenie 6600 kg.
 
Ciśnienie powietrza w oponach ciągnika należy dobierać zależnie od zagregowanych z nim maszyn lub narzędzi. Najlepiej użyć w tym celu profesjonalnej aplikacji. Jedną z nich kilka lat temu udostępnił Trelleborg. To kalkulator obciążeń TLC, który służy do właściwego doboru ciśnienia w oponach i zoptymalizowania w ten sposób różnicy obciążeń pomiędzy osią tylną i przednią traktora. Jeżeli przykładowo oś tylna jest zdecydowanie mocniej obciążona niż przednia, to przy identycznym ciśnieniu opony tylnych kół mogą zostać przeciążone i będą mocno ugniatały glebę. Natomiast opony przednie będą miały duży poślizg i osłabią trakcję ciągnika. Kalkulator TLC dostępny jest z poziomu komputera, tabletu lub smartfona. Wprowadzając dane dotyczące opon należy mieć dostęp do internetu. Później po ich zapisaniu nie jest już potrzebny. Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych otrzymamy wyniki w postaci ciśnień jakie należy uzyskać w oponach osi przedniej i tylnej ciągnika. Ponadto zostanie podana informacja o rozkładzie obciążenia na osie w kilogramach i procentach. Trelleborg podaje, że optymalny wynik tego rozkładu przy pracy polowej to 50 na 50. Co ciekawe, kalkulatora Trelleborg TLC można użyć do obliczania ciśnień w oponach innych producentów, ale uwaga -  tylko marek premium. Wystarczy podać ich rozmiary i indeksy.
 
ARTYKUŁ SPONSOROWANY firmy TRELLEBORG
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu