Mniszek zamiast kauczukowca. Mitas testuje nowy materiał do produkcji opon

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Towpik | towpik@rpt.pl
16-01-2015,8:25 Aktualizacja: 16-01-2015,8:20
A A A

Firma Mitas zamierza w tym roku przetestować oponę rolniczą, w której naturalny kauczuk zastąpiony będzie gumą pozyskaną z wyciągu rośliny Taraxacum Koksaghyz, czyli kazachskiego mniszka lekarskiego.

Mitas rozpoczął pracę nad alternatywnym źródłem składnika do mieszanki dla opon, gdyż naturalny kauczuk jest coraz droższy, a utrzymanie obecnego poziomu produkcji przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na opony rodzi coraz większe koszty. Dlatego czeski Mitas zaangażował się w projekt Drive4EU, który ma na celu zbadanie przydatności do przemysłowego użycia do produkcji opon gumy pozyskanej z mniszka kazachskiego. Ta wieloletnia roślina z rodziny astrowatych ma korzenie, w których zawartość kauczuku w soku komórkowym jest bliska 20%.

Jednak to nie tylko wysoka zawartość kauczuku leży u podstaw zainteresowania tą rośliną nie tylko czeskiego producenta opon. Andrew Mabin, dyrektor sprzedaży i marketingu Mitas wyjaśnia: - Dział badań i rozwoju aktywnie poszukuje nowych sposobów poprawy naszego procesu produkcyjnego, który obejmuje badania nowych surowców i substytutów. Jesteśmy jednym z kilku producentów opon badających kazachskiego mniszka lekarskiego, który może być wykorzystany do produkcji gumy dla naszych opon.

Chodzi o to, aby produkcja surowca odbywała się w europejskim regionie klimatycznym. W ten sposób przynajmniej część komponentów naturalnych bedzie łatwiej dostępna w porównaniu do ich importu z Ameryki Południowej lub Azji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu