Kubota X tractor - cross tractor wspierany sztuczną inteligencją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | krzysztof.plocki@rpt.pl
21-01-2020,20:00 Aktualizacja: 21-01-2020,19:57
A A A
Kubota zaprezentowała autonomiczny ciągnik koncepcyjny, który ma mieć napęd elektryczny i pracować przy wsparciu sztucznej inteligencji. Uświetnił on obchody 130. rocznicy powstania japońskiej marki.
 
To nie pierwsze kroki na tym polu japońskiej marki, która od 2017 r. rozwija traktory Agrirobo, które potrafią wykonywać prace bez udziału człowieka (autonomicznie). To wyraźny sygnał przyspieszenia przez Kubotę prac nad Rolnictwem 4.0. Ciągnik koncepcyjny X tractor - cross tractor ma sam w optymalnym momencie rozpocząć pracę. Przykładowo na podstawie danych dotyczących warunków pogodowych czy stanu roślin, sztuczna inteligencja zdecyduje o realizacji danej pracy (uprawie gleby, siewie, oprysku).
 

Kubota o mocy 170 KM z pługiem 5-korpusowym zaorała 58 ha w 24 godziny

Kubota po raz kolejny udowodniła, że nie obawia się wyzwań - po 5 latach powtórzyła orkę non-stop trwającą 24 godziny. Tym razem wybrano ciągnik Kubota M7172 KVT Premium, do którego zaczepiono pług 5-korpusowy marki Kubota RM 3005V....
 Jak czytamy w komunikacie prasowym, celem japońskiej marki jest osiągnięcie pełnej autonomiczności ciągnika. Nie będzie on jednak pojazdem wyalienowanym i będzie automatycznie przesyłał zebrane dane do innych maszyn, co pozwali na  centralne zarządzanie pracami w gospodarstwie.
 
X tractor - cross tractor ma napęd w 100% elektryczny. Źródłem prądu jest połączenie akumulatorów litowo-jonowych z bateriami słonecznymi. Pojazd ma czterogąsienicowy układ jezdny, który umożliwia stabilną jazdę po podmokłych polach ryżowych i na nierównym terenie. Silniki elektryczne wbudowane w napęd gąsienic pozwalają na zmianę prędkości obrotowej oddzielnie dla każdej z nich, co umożliwia uzyskanie małego promienia skrętu. Przy pracach wymagających wysokiej przyczepności, środek ciężkości X tractor - cross tractor obniża się dzięki zmniejszeniu wysokości ciągnika. Z kolei w przypadku wykonywania zabiegów agrotechnicznych wymagających przemieszczania się nad roślinami prześwit można zwiększyć.
 
Kubota zapowiada, że będzie nadal pracować nad technologiami ograniczającymi nakłady pracy ludzkiej i rozwiązaniami Rolnictwa 4.0. To odpowiedź na wyzwania m.in. japońskiego rolnictwa związane ze starzeniem się rolników i niedoborami siły roboczej.
 
Film z kanału Youtube Kubota Brand Channel prezentujący X tractor - cross tractor 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!