Żywiec wieprzowy drożeje już trzeci tydzień

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-03-2017,12:00 Aktualizacja: 24-03-2017,9:40
A A A

Cena tuczników w notowaniach członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w 12 tygodniu 2017 r. wyniosła 5,19 złotych za kilogram żywca. To o sześć groszy więcej niż przed siedmioma dniami oraz o 17 gorszy więcej niż dwa tygodnie temu.

Ceny skupu tuczników każdego roku przed Wielkanocą rosną. I właśnie ten trend właśnie obserwujemy na krajowym rynku. Od trzech tygodni notowania ciągle idą w górę. Do świąt pozostało już nieco ponad 20 dni więc wszystko wskazuje na to, że będą one jeszcze wyższe.

Tuczniki w Niemczech w ubiegłym tygodniu nie podrożały ani nie były tańsze. Co ciekawe cena wzrosła za to w innych krajach, m.in. w Holadnii. Analitycy KZP-PTCH zastanawiają się więc, czy przypadkiem niemieckie ubojnie nie zaopatrywały się w surowiec właśnie w Holandii, w skutek czego ceny żywca wieprzowego w tym kraju zwiększyły się o 3 eurocenty.

wieprzowina, asf, trzoda chlewna, eksport

Wieprzowina z obszarów ASF nie może trafiać na eksport

Mięso wieprzowe pozyskane ze świń pochodzących z obszaru zagrożenia afrykańskim pomorem świń do tej pory było znaczone owalnym znakiem i mogło być eksportowane do krajów unijnych. Okazuje się jednak, że było to niezgodne z decyzją wydaną...

Zakłady mięsne w Niemczech na początku tego tygodnia wykazywały już jednak dużo większe zapotrzebowanie na żywiec wieprzowy. Stąd jego cena u naszego zachodniego sąsiada wzrosła aż o 4 eurocenty do poziomu 1,61 euro za kilogram żywca w wadze poubojowej ciepłej (wbc). (około 6,87 zł/kg)

Cena tuczników w Niemczech również przez kolejne tygodnie może się utrzymać na wysokim poziomie. Wszystko przez brazylijskie problemy z jakością produkowanej tam wieprzowiny. W efekcie Chiny wstrzymały import mięsa z tego kraju. Tym samym zapotrzebowanie na ten surowiec jest większe i częściowo może je pokryć niemiecki eksport. To z kolei oznacza wyższe ceny na europejskim rynku, w tym również w Polsce.

Żywiec wieprzowy w Danii w 12 tygodniu 2017 r. nadal kosztuje 10,20 DKK/kg wbc tj. 5,86 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płaci o 2 eurocenty więcej niż w ubiegłym tygodniu czyli 1,61 euro/kg wbc tj. 6,87 zł/kg. Tuczniki według departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA (United States Department of Agriculture) w 12 tygodniu 2017 r. kosztują średnio 1,45 dolara/kg wbc, tj. 5,75 zł/kg.

Prosięta targowiskowe w wadze ok. 20kg w Polsce w minionym tygodniu kosztowały 185,17 zł. W obecnym ceny tych zwierząt w Niemczech wg VEZG i w Danii wg notowań duńskiego stowarzyszenia producentów świń Danske Svineproducenter wynoszą odpowiednio 66 euro za 28 kg tj. ok. 281 zł oraz 500 DKK za 30 kg tj. ok. 290 zł. Z kolei w Holandii za 25 kg prosię trzeba zapłacić 60 euro tj. ok. 256 zł.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA