Zwalczanie ASF zagrożone. Trzeba zatrudnić ponad 400 lekarzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-07-2018,11:45 Aktualizacja: 03-07-2018,11:45
A A A

Inspekcja weterynaryjna przeprowadziła zaledwie 5084 kontroli gospodarstw pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji w dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów

- W tym tempie kontrole mogą potrwać ponad 7 lat, a zwalczenie afrykańskiego pomoru świń jest poważnie zagrożone - powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Inspekcja weterynaryjna została zobligowana do odwiedzenia 230 tys. gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej w celu sprawdzenia przestrzegania obowiązkowych zasad bioasekuracji.

ASF, ogniska choroby, trzoda chlewna, glw

Wirus ASF wdarł się do kolejnych chlewni

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych dwóch ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. Odnotowano je w woj. mazowieckim oraz lubelskim.   Choroba została potwierdzona w dwóch...

Kontrole, jak informuje Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, w kwietniu i maju, czyli w dwóch pierwszych miesiącach akcji zostały przeprowadzone zaledwie u 5084 rolników.

W przypadku wielu gospodarstw niezbędna będzie kolejna kontrola, gdyż wszczęto wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do usunięcia uchybień.

- W tym tempie możemy zapomnieć o wprowadzenia bioasekuracji w 2-3 lata, jak planuje rząd. A wirus ASF nie będzie czekał, aż się obudzimy - przestrzega Jacek Łukaszewicz.

Ministerstwo rolnictwa potwierdziło zapaść inspekcji weterynaryjnej, o której samorząd lekarsko-weterynaryjny mówi od wielu lat.

"Niskie wynagrodzenia oraz brak perspektyw w zakresie ich wzrostu, przy zwiększającej się liczbie zadań, powodują trudności z zatrzymaniem doświadczonej i wykwalifikowanej kadry. Te same okoliczności wpływają na brak zainteresowania, również młodych osób, pracą w inspekcjach" napisał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF

Nielegalne hodowle i zero bioasekuracji. Rolnicy lekceważą zagrożenie ASF

W województwie kujawsko-pomorskim jest ponad 12 tysięcy gospodarstw do sprawdzenia w związku z szerzącym się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Już pierwsze 300 kontroli wykazało poważne uchybienia. Sytuacja związana z ASF staje się...

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna informuje, że według danych ministerstwa rolnictwa niewiele ponad 30 proc. przeprowadzonych naborów w inspekcji weterynaryjnej zakończyło się podpisaniem umowy o pracę.

W przypadku 56 proc. naborów nie złożono żadnej aplikacji, a w przypadku 4,6 proc. naborów wybrani kandydaci zrezygnowali z objęcia stanowiska, przy czym w województwie mazowieckim wskaźnik ten przekroczył 10 proc. Liczba wakatów w inspekcji weterynaryjnej ma stałą tendencję wzrostową.

Dane te wskazują na konieczność kadrowego oraz finansowego wzmocnienia inspekcji przez natychmiastowe przyznanie podwyżek dla etatowych pracowników oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii realizujących zadania zlecone przez powiatowego lekarza weterynarii.

- Konieczne jest także przyznanie dodatkowych etatów, ale z wynagrodzeniem w wysokości gwarantującej skuteczne przeprowadzenie na nie naboru oraz będącej skuteczną zachętą dla lekarzy weterynarii do wiązania swojej kariery zawodowej z pracą w inspekcji weterynaryjnej - przekonuje Jacek Łukaszewicz prezes KRL-W.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna informuje, że tylko w celu zwalczenia afrykańskiego pomoru trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA