Za miesiąc zostaną puste chlewnie. Pomoc dla hodowców znowu opóźniona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2021,19:15 Aktualizacja: 13-01-2021,19:20
A A A

- Takich bankructw wśród gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną jak teraz, nie było co najmniej od 2008 r., gdzie był ogromny kryzys w branży - grzmi Mateusz Kacperkiewicz. A z pism, jakie dostają gospodarze wynika, że pomoc jest opóźniona.
 
W nagraniu na swoim twitterowym koncie młody rolnik przekonuje, że jego koledzy "lecą" po kolei. Nic jednak w tym dziwnego, skoro "dokładka" do tucznika jest już na poziomie 150-200 zł.

wieprzowina, mięso wieprzowe, ASF w Niemczech, mięso wieprzowe świeże i schłodzone, tuczniki, Unia Europejska,

Niemiecka wieprzowina zalewa europejski rynek?

Afrykański pomór świń (ASF) w Niemczech spowodował wstrzymanie eksportu wieprzowiny z tego państwa do krajów azjatyckich, w tym do Chin. W efekcie we wrześniu odnotowano 37% wzrost eksportu niemieckiego mięsa do Unii Europejskiej oraz...

- Rolników nie stać, żeby mając przykładowo 1000 sztuk świń dołożyć 200 tys. zł do rzutu. Jak idziesz do kasyna i stawiasz 1000 zł, to jak nie pójdzie przegrywasz 1000 zł. U nas, wstawiając warchlaki musisz zainwestować 200 tys. zł, a okazuje się, że tracisz 400 tys. zł - przekazuje młody gospodarz.

Nawet w najbliższym gronie hodowców obserwuje teraz ogromne kłopoty.

- W piątek odebrano jednemu koledze nowy ciągnik i wystawił 10 ha ziemi na sprzedaż. Drugi kolega, który ma gospodarstwo pod Bydgoszczą, wystawił na sprzedaż budynki na 5 tys. świń. Kolejny, jeden z koordynatorów AGROunii, którym był przez pewien czas, miał dokładkę w kwocie 360 tys. zł. Następny znajomy po 2 rzutach dokładka 400 tys. zł - wylicza Kacperkiewicz.

I pyta, gdzie jest tarcza antykryzysowa dla rolników, w tym wsparcie dla producentów trzody chlewnej? Jednocześnie podaje przykład Niemiec, gdzie zakłady mięsne potrafiły dołożyć hodowcy do każdego sprzedanego kilograma.

produkcja tuczników, trzoda chlewna, koszty produkcji, spdek cen tuczników, ASF w Niemczech, koronawirus

Produkcja tuczników stała się nieopłacalna

Ceny skupu żywca wieprzowego ustabilizowały się na niskim poziomie. Obecnie uzyskiwane za odstawione zwierzęta stawki nie pokrywają kosztów produkcji.    Tuczniki na europejskim rynku w pierwszym tygodniu 2021 r. nie odnotowały...

- A co jest w Polsce? Już jest tragedia. Takich bankructw nigdy nie było. Za miesiąc będą stały puste chlewnie, a nasi konsumenci będą jedli wyłącznie mięso z importu. Zobaczycie, tak to będzie wyglądało - ostrzega rolnik.

Potwierdza ponadto to, o czym słychać coraz głośniej w branży. Do gospodarzy przychodzą pisma informujące, że wnioski składane w ramach "Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń" zostaną rozpatrzone z opóźnieniem - dopiero do 31 marca, a miało to nastąpić dużo wcześniej.

- Państwo ma czas, a rolnik nie. Wychodzi na to, że chcą zniszczyć do końca i położyć branżę trzody chlewnej - podsumowuje Mateusz Kacperkiewicz.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA