Wirus ASF w kolejnym gospodarstwie na Mazowszu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-07-2019,16:15 Aktualizacja: 25-07-2019,16:17
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń został dzisiaj (25 lipca) potwierdzony przez głównego lekarza weterynarii w 27 gospodarstwie w Polsce w tym roku.

Ognisko ASF nr 27 zostało stwierdzone 24 lipca na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Głowaczów w powiecie kozienickim w województwie mazowieckim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

tuczniki, żywiec wieprzowy, afrykański pomór świń, wirus asf

Rolnicy tracą cierpliwość. Coraz więcej ognisk i przypadków ASF

Liczba ognisk ASF w tym roku jest póki co mniejsza niż w ubiegłym, ale wirus dalej intensywnie szerzy się w populacji dzików. "Od momentu pojawienia się wirusa ASF w Polsce w lutym 2014 obserwujemy sukcesywne rozprzestrzenianie...

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie nr 4/2019. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA