Wieprzowina w sklepach tanieje. To nie koniec obniżek?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-09-2020,16:00 Aktualizacja: 02-09-2020,13:04
A A A
Mięso wieprzowe w wakacje potaniało o ponad 4%. Największe spadki dotyczyły supermarketów.
 
Według raportu Hiper-Com Poland i serwisu DING.pl wynika, że w wakacje wieprzowina w sklepach potaniała o przeszło 4%. Zmiana ta dotyczy średnich cen promocyjnych porównanych z ubiegłorocznymi. 
 
Wieprzowina najbardziej potaniała, bo aż o 11% ,w supermarketach, a o blisko 9% w sieciach convenience. 
 
W hipermarketach koszty zakupu wzrosły o 2,5%, a w dyskontach o 1%. Jak podają eksperci jest to efekt epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) i zawirowań na światowych rynkach, głównie chińskim. 
 
produkcja wieprzowiny w Rosji, cena wieprzowiny, eksport do krajów azjatyckich, ASF, zwiększenie stada podstawowego

Cena i eksport rosyjskiej wieprzowiny znacząco wzrosły

Wieprzowina w Rosji od początku bieżącego roku podrożała o 50%. Jej eksport w wyniku rosnącego popytu z Azji Południowo-Wschodniej ma przekroczyć do końca roku 100 tys. ton.   Ceny wieprzowiny w Rosji od początku roku wzrosły o połowę do...
Według nich przyszłe ceny w dużej mierze będą zależały od sytuacji eksportowej, od stworzenia szczepionki do walki z wirusem ASF, a także od zatrzymania pandemii koronawirusa.
 
W porównaniu z poprzednimi wakacjami średnie ceny promocyjne wieprzowiny zmalały w sklepach o 4,1%. 
 
Jak podkreśla Witold Choiński, prezes zarządu Związku Polskie Mięso, jeszcze większy spadek nastąpił w skupie i w zakładach. Rolnicy otrzymywali za towar o około 10% mniej rok do roku, a więc wyższą marżę generowały dyskonty i supermarkety. 
 
– Od kwietnia 2019 r. odnotowano bardzo silny wzrost cen skupu trzody chlewnej, co wynikało z sytuacji w Chinach. To największy na świecie producent wieprzowiny. Mówiło się, że tam produkowany jest co drugi kilogram tego mięsa. Jednak pogłowie trzody chlewnej w Państwie Środka zmniejszyło się o ponad 1/3 ze względu na rozprzestrzenianie się ASF - komentuje dr Magdalena Kowalewska, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas.
 
Zdaniem Janusza Rodziewicza, prezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, trudno porównywać tegoroczne wakacje z ubiegłorocznymi. Dziś mamy do czynienia z pandemią, a wtedy jej nie było. Na rynku krajowym zapotrzebowanie na wieprzowinę nie zmniejszyło się, ale za to mniej eksportujemy do Unii Europejskiej i krajów trzecich. Wpływ na to ma mniejszy popyt na wieprzowinę w Chinach. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników w UE bez większych zmian

Notowania żywca wieprzowego w krajach unijnych, mimo zapowiedzi wzrostu, pozostały bez większych zmian. Zakłady mięsne ze względów sanitarnych i konieczności zachowania odległości między pracownikami nie wykorzystują pełnej mocy przerobowej....
– Ceny w Polsce są uzależnione od tego, co dzieje się na rynku unijnym, szczególnie w Niemczech. To nasz główny partner handlowy. A tam za wieprzowinę w detalu trzeba było płacić coraz więcej. Tak działo się w drugiej połowie zeszłego roku i jeszcze na początku tego – dodaje dr Kowalewska. 
 
– W związku z koronawirusem zawalił się eksport z Niemiec do Chin. Okazało się, że za zachodnią granicą można stosunkowo tanio kupić żywiec czy surowiec magazynowy, tj. tusze, półtusze oraz inne składniki. I przemysł to zrobił, dlatego mógł zaproponować niższą cenę i jeszcze zarobić – mówi dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.
 
Efektem pandemii koronawirusa jest nadwyżka produkcji wieprzowiny, co podkreśla Michał Majszczyk, analityk z Hiper-Com Poland. Gastronomia została zamknięta na kilka miesięcy, a niektóre zakłady przetwórcze zmniejszyły produkcję. Ponadto klienci ograniczyli zakup świeżych produktów na rzecz tych bardziej trwałych. Doprowadziło to do nadwyżki wieprzowiny i spadku cen.
 
W wyniku pandemii koronawirusa w części zakładów brakowało pracowników. Firmy zaczęły sprzedawać elementy z kością. To też spowodowało, że ceny zostały obniżone – dodaje prezes Związku Polskie Mięso.
 
asf w polsce, walka z asf w polsce, odstrzał dzików, Tomasz Podgórski

Szukanie i usuwanie padłych dzików to podstawa walki z ASF

Naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków podsumowali wiedzę dotyczącą ASF wśród dzików i przedstawili rekomendacje dotyczące zwalczania choroby. Głównym narzędziem powinno być systematyczne wyszukiwanie i usuwanie...
Eksperci podkreślają, że w ostatnim czasie pogorszyła się sytuacja finansowa Polaków, co zmniejszyło popyt na wieprzowinę na rzecz tańszego drobiu.
 
Zdaniem Janusza Rodziewicza, w najbliższym czasie ceny raczej pozostaną na obecnym poziomie chyba, że Chiny zwiększą import.
 
Natomiast Witold Choiński podkreśla, że w krótkim okresie, czyli najbliższych 4-8 tygodniach, nie powinno się nic zmienić na rynku. 
 
Ekspert z Grupy AdRetail podkreślił, że cena wieprzowiny będzie zależała od tego, czy powstanie szczepionka do walki z ASF oraz lek, który zatrzyma pandemię koronawirusa.
 
W przypadku wznowienia eksportu ceny będą się utrzymywać, a nawet lekko wzrosną.  
 
Jak przekonuje dr Kowalewska, w tym momencie nie ma przesłanek do silnego wzrostu cen w sklepach w drugiej połowie roku. 
 
Ekspert BNP Paribas nie wyklucza, że podrożeje skup żywca wieprzowego. Jednak to nie przełoży się błyskawicznie na ceny detaliczne. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA