Wieprzowina tanieje. Sezonowe odbicie było wyjątkowo krótkie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2014,15:25 Aktualizacja: 21-11-2014,15:29
A A A

Według ministerstwa rolnictwa w trzecim tygodniu września o 3,3 proc. spadły ceny skupu żywca wieprzowego na krajowym rynku. Tona mięsa była aż o 18 proc. tańsza niż przed rokiem.

Jak informują analitycy BGŻ w bieżącym roku sezonowy wzrost stawek był wyjątkowo krótki. W odróżnieniu od poprzednich lat, na początku trzeciego kwartału dynamika wzrostów wyhamowała i od lipca ceny systematycznie spadają.

Podobnie jest na rynkach innych największych unijnych producentów wieprzowiny. Według danych KE w Niemczech w trzecim tygodniu września za ten gatunek mięsa płacono o 12 proc. mniej niż o tej samej porze przed rokiem, w Holandii o 16 proc., a w Danii o 11 proc.

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej, które na bieżąco monitoruje ceny spadki będą coraz większe. Spory wpływ na sytuację na europejskim rynku ma rosyjskie embargo. Brak możliwości eksportu na ten wielki rynek sprawia, że rośnie konkurencja na świecie.

Szczególnie dotyczy to krajów azjatyckich, gdzie nadwyżki mięsa - oprócz państw europejskich - próbują sprzedawać najwięksi gracze objęci restrykcjami, jak choćby Kanada.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA