Utrzymywanie świń na wybiegach zwiększa ryzyko zakażenia ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-07-2020,14:30 Aktualizacja: 27-07-2020,12:29
A A A
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG podkreśla, że utrzymywanie świń na wybiegach wyklucza możliwość zapewnienia odpowiedniej bioasekuracji. Tym samym zasady izolacji zwierząt w budynkach powinny dotyczyć wszystkich świń na terenie całego kraju. 
 
Zakaz utrzymywania świń na wybiegach w strefie czerwonej i niebieskiej sprzyja walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
Przepisy te reguluje nowelizacja rozporządzenia MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF.
 
Utrzymywanie świń na wybiegach wyklucza możliwość zapewnienia odpowiedniej bioasekuracji, w której kluczową rolę pełni izolacja, czyli utrzymywanie zwierząt w kontrolowanym środowisku. 
 
ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, tuczniki, lochy

ASF. Mamy już 12 ognisk. Kolejne 2 na Lubelszczyźnie

Ogniska afrykańskiego pomoru świń zostały potwierdzone w województwie lubelskim w powiecie zamojskim i biłgorajskim. Tym samym ich liczba na Lubelszczyźnie w tym roku wzrosła do 5. Kolejne ogniska ASF w woj. lubelskim wybuchły w...
Jak podkreślają eksperci z POLPIG, trudno wytłumaczyć rolnikowi dlaczego np. pozostawienie otwartych drzwi wejściowych do chlewni jest traktowane jako naruszenie zasad bioasekuracji, a u sąsiada świnie na wybiegach nie budzą żadnych wątpliwości.
 
Różna interpretacja zasad bioasekuracji w zależności czy świnie były izolowane wyłącznie w budynkach, czy utrzymywane na wybiegach, nie miało żadnego uzasadnienia z punktu widzenia walki z wirusem. 
 
Stada świń na wybiegach są mniej zabezpieczone i bardziej narażone na zakażenie. Utrzymywanie zwierząt w taki sposób jest bardziej ryzykowne i zwiększa niebezpieczeństwo dla sąsiednich gospodarstw.
 
W Polsce liczba ferm utrzymujących świnie na wybiegach nie jest duża. W strefach czerwonej i niebieskiej znajduje się 67 takich gospodarstw. 
 
Wprowadzenie zakazu utrzymywania trzody chlewnej w taki sposób nie spowodowałoby dużego spadku ich pogłowia, a znacznie ograniczyłoby możliwość rozprzestrzeniania się choroby.
 
Eksperci POLPIG podkreślają, że skoro zasady bioasekuracji obowiązują w całym kraju, to również zasady izolacji zwierząt w budynkach powinny dotyczyć wszystkich świń. 
 
Ponadto jeżeli rolnik został zobowiązany do likwidacji stada utrzymywanego na wybiegu, powinien dostać odszkodowanie ze strony skarbu państwa.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA