Trzoda chlewna będzie badana w strefie obostrzeń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Szymon Kiepel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2020,8:10 Aktualizacja: 11-05-2020,8:14
A A A

Ponad 12 tys. świń zostanie przebadanych w strefach ochronnych wyznaczonych po wykryciu ogniska ASF w Więckowicach (woj. wielkopolskie). Ujemne wyniki badań pozwolą skrócić obostrzenia dotyczące hodowców.

5 kwietnia wykryto tam ognisko ASF na fermie trzody chlewnej utrzymującej 10 tys. sztuk świń. W promieniu 10 km od gospodarstwa, na terenach powiatów poznańskiego i szamotulskiego wprowadzono strefy zapowietrzoną i zagrożoną.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Wirus ASF w 3 powiatach w Wielkopolsce

Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny niż w poprzednich latach. Do 7 maja w Polsce potwierdzone zostały aż 2282 przypadki. Tym samym ich liczba zbliża się do całkowitej odnotowanej w ubiegłym roku. Główny lekarz weterynarii potwierdził...

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski podkreślił, że rozpoczęte badania trzody chlewnej na obszarze objętym strefą zapowietrzoną i zagrożoną są konieczne do zniesienia ograniczeń obrotu żywcem, który aktualnie musi być utrzymany w związku z zagrożeniem ASF.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował, że przebadanych zostanie ponad 12 tys. świń hodowanych na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym. Badanie krwi zwierząt potrwa od dwóch do trzech tygodni.

- Ujemne wyniki badań ponad 12 tys. prób pozwolą na skrócenia obowiązywania nakazów i zakazów w strefach zapowietrzonej i zagrożonej ujętych w rozporządzeniu wojewody - przekazał.

W związku z wystąpieniem ASF w Więckowicach wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie, na mocy którego na zagrożonym terenie zabronił m.in. wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii czy przywożenia do gospodarstw lub wywożenia z nich zwierząt innych niż świnie, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Wojewoda zakazał także transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

W strefie zapowietrzonej zakazane jest też m.in. organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA