To jest trudny rok dla hodowców trzody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2018,11:20 Aktualizacja: 18-06-2018,13:18
A A A
Bieżący rok jest trudniejszy od poprzedniego dla polskich hodowców trzody i przetwórców mięsa. Na światowym rynku rośnie konkurencja, a ASF nie zamierza odpuścić. 
 
Pogłowie świń w UE w skali roku wzrosło o prawie 1 procent. Przybywa zatem mięsa na rynku, co wpływa na obniżki cen. - Polscy hodowcy mają jednak swoje atuty i nie dają za wygraną - zapewnia Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia. 

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

ASF zagraża województwom o największej koncentracji świń

Wirus ASF już pod koniec ubiegłego roku przedostał się za Wisłę. Powoli zaczyna on zagrażać województwom w Polsce, w których występuje największa koncentracja produkcji trzody chlewnej. Produkcja trzody chlewnej w woj. wielkopolskim,...
Ekspert podkreśla, że naszym głównym atutem jest jakość bowiem rodzime rasy są poszukiwane na rynku i uznawane za dobro narodowe. - Dzięki temu polscy hodowcy, trzymający się tej tradycji, będą odnosić sukcesy, również dochodowe - przekonuje. 
 
A o to nie jest łatwo na poziomie satysfakcjonującym rolników. Sposobem na osiągniecie sukcesu jest certyfikowanie produkcji. Szef UPiPPM podkreśla, że przemysł szuka powtarzalności i to jest recepta na dalszy rozwój.
 
Coraz większym problemem staje się też afrykański pomór świń. Choroba zablokowała wiele eksportowych rynków zbytu, przynosi straty rolnikom w miejscu występowania bowiem ogranicza rynki lokalne.
 
- To ogranicza również rozwój gospodarstw, niepewnych co do dalszych losów produkcji - mówi Różański. 
 
Zdaniem wielu ekspertów, drogą do osiągnięcia sukcesów w chowie i hodowli trzody chlewnej jest optymalizacja produkcji, pod którą należy rozumieć przede wszystkim ograniczenie kosztów.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA