Tam padłe dziki są pozostawiane w lasach?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-04-2021,14:50 Aktualizacja: 22-04-2021,15:04
A A A
Od dłuższego czasu Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymuje informacje o dużej ilości padniętych dzików znajdowanych w lasach, graniczących z powiatem wolsztyńskim. Zwierzęta są pozostawiane w lesie i nikt się nimi nie interesuje.
 
Walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów. Dotyczy to również współpracy służb i rolników z sąsiadujących ze sobą województw. 
 
Województwo wielkopolskie, jak czytamy na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, uczyniło wiele aby po kilku przypadkach i ogniskach ASF zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników w Niemczech uległa zmianie

Cena świń w Niemczech przez kolejne pięć tygodni utrzymywała się na poziomie 1,50 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). Jednak wczorajsze notowania tuczników na dużej giełdzie spadły.    Tuczniki w notowaniach niemieckiej dużej...
Działania podjęte przez rolników, Wielkopolską Izbę Rolniczą, służby weterynaryjne oraz myśliwych doprowadziły do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby i zniesienie dwóch stref niebieskich. 
 
Jednak, jak czytamy na stornie internetowej wir.org.pl, duży problem z wirusem występuje w woj. lubuskim. 
 
Spośród 90 przypadków ASF stwierdzonych w Polsce w ubiegłym tygodniu, najwięcej z nich potwierdzono właśnie w woj. lubuskim. 
 
Delegaci i rolnicy z powiatu wolsztyńskiego, od dłuższego czasu informują o dużej ilości padniętych dzików znajdowanych w lasach, graniczących z powiatem wolsztyńskim, którymi nikt się nie interesuje. 
 
Stwarza to duże zagrożenie dla hodowców z obu województw oraz powoduje, że wysiłki w kierunku zwalczania ASF podejmowane na terenie Wielkopolski mogą pójść na marne. 
 
W reakcji na tę sytuację Wielkopolska Izba Rolnicza podjęła interwencję u głównego lekarza weterynarii. Izba jest również otwarta na zorganizowanie spotkania z rolnikami i służbami weterynaryjnymi sąsiadujących powiatów z obu województw w celu wymiany doświadczeń, informacji i skutecznych metod walki z ASF.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA