Szkolenie Copa-Cogeca o bioasekuracji odbędzie się w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-11-2018,12:00 Aktualizacja: 30-11-2018,9:52
A A A

Copa-Cogeca wspólnie partnerami zorganizowała 27 listopada w Rumunii szkolenie informacyjne na temat bioasekuracji w związku z afrykańskim pomorem świń. Wkrótce odbędą się kolejne spotkania z tego cyklu. Jedno z nich zawita do Polski.

Pierwsze szkolenie z tego cyklu odbyło się w Bukareszcie tj. stolicy Rumunii czyli kraju, który w ostatnich miesiącach szczególnie zmaga się z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Copa-Cogeca planuje kolejne spotkania szkoleniowe. 14 stycznia 2019 roku odbędzie się ono w Warszawie, a 6 lutego w Niemczech w miejscowości Münster.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Wirus nadal zabija dziki. Kolejne przypadki pomoru

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 46 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie do 25 listopada w Polsce wystąpiło ich 3090. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie...

Afrykański pomór świń, zdaniem organizatorów konferencji, stanowi ogólnoeuropejski problem, który wymaga stanowczej i skoordynowanej reakcji. Oprócz znaczenia rozporządzeń zapewniających zwiększenie ochrony gospodarstw trzody chlewnej zwrócono uwagę na konieczność zapewnienia stałego informowania hodowców na temat rozprzestrzeniania się choroby oraz bioasekuracji.

- Afrykański pomór świń nie jest specyficznym problemem Rumunii czy innych krajów, które muszą się z nim zmagać. Jest to problem wszystkich europejskich producentów wieprzowiny. Środki ochrony biologicznej są kluczowe w celu kontrolowania i zwalczania tejże choroby. Musi to jednak wykraczać daleko poza zwykłe struktury fizyczne. Przede wszystkim, rolnicy oraz osoby pracujące w gospodarstwach powinny w pełni zrozumieć, w jaki sposób skutecznie wdrażać niezbędne środki - podkreślił Antonio Tavares, przewodniczący grupy roboczej "Wieprzowina" Copa-Cogeca.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, zdaniem organizatorów cyklu szkoleń, również muszą zaangażować się w zwalczanie afrykańskiego pomoru świń korzystając ze wsparcia odpowiednich instytucji. Bez ich zaangażowania walka z tą chorobą jest skazana na porażkę.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA