System kubkowy dokarmiania prosiąt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-07-2017,14:20 Aktualizacja: 12-07-2017,14:48
A A A
Hodowcy trzody chlewnej mogą korzystać z nowoczesnych i w pełni zautomatyzowanych systemów dokarmiania, które znacząco poprawiają ekonomikę produkcji. Jednym z nich jest kubkowy system automatycznego żywienia, dzięki któremu prosięta mają nieograniczony dostęp do mleka.
 
Liczba loch w Polsce rośnie, osiągając poziom powyżej 880 tys. Wraz z nim rośnie wyzwanie, jakim jest poprawa wskaźników odsadzenia. W tym zakresie hodowcy coraz chętniej korzystają z automatycznego systemu żywienia prosiąt. 
 
Kubkowy system automatycznego żywienia (cupsy), zapewnia wyższą wagę odsadzeniową oraz większy współczynnik przeżywalności prosiąt, a przy tym szybką obsługę zwierząt. 
 
IDT Biologika, beztlenowce, prosięta, biegunki

Beztlenowce wywołują biegunki u prosiąt

Beztlenowce a zwłaszcza Clostridium perfringens typu A są obecnie głównym czynnikiem wywołującym biegunki u prosiąt ssących. Firma IDT Biologika zorganizowała konferencję na ten temat, na której zaprezentowała również nową...
System karmienia składa się z zainstalowanego w kojcu porodowym kubka z mlekiem i może być stosowany już od drugiego dnia po porodzie. Takie rozwiązanie wpływa na poprawę kondycji prosiąt i ich prawidłowe funkcjonowanie. Obsługa urządzenia nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu oraz umożliwia dokładne mieszania dawki, a także karmienie nocą.
 
Pójło dla prosiąt jest przygotowywane na bazie preparatu mlekozastępczego i może służyć jako uzupełnienie mleka matki lub całkowicie je zastąpić. System wspiera zwierzęta po odsadzeniu, w łagodny sposób przeprowadzając je przez ten trudny dla nich czas. Dodatkowo przygotowuje je do odpowiedniego pobrania pasz w późniejszym odchowie.
 
Automatyczny system karmienia zapewnia miedzy innymi nieograniczony dostęp do zawsze świeżego mleka, nawet w nocy oraz wsparcie przy odchowie bez lochy, a jednocześnie nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu.
 
- System automatycznego dokarmiania prosiąt składa się ze zbiornika, który napełnia się preparatem mlekozastępczym, instalacji prowadzącej ze zbiornika do kubków (misek), znajdujących się w kojcach porodowych. Kubki posiadają smoczki, z których podczas ssania przez prosię wydostaje się preparat. System sprawia, że prosięta pobierają więcej preparatu mlekozastępczego, w związku z czym szybciej przyrastają - tłumaczył Marcin Forkajm, kierownik produkt ds. trzody chlewnej De Heus.
 
ASF, trzoda chlewna, ogniska choroby

Ogniska ASF nr 51 i 52 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu pięćdziesiątego pierwszego i pięćdziesiątego drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. W dwóch gospodarstwach, w których wystąpiła choroba łącznie...
System kubkowy zdobywa coraz większą popularność w krajach zachodnich. Pozwala osiągnąć bardzo dobrą jakość prosiąt i zapewnia im dobry start. Jednocześnie umożliwia dokładne mieszania dawki oraz karmienie nocą.
 
- Główna korzyść to szybka obsługa i większa waga odsadzeniowa prosiąt. Kolejną zaletą jest to, że można przygotować powtarzalną ilość pokarmu. Nawet jeśli pomylimy się o 200 g, nie wpłynie to na florę i nie spowoduje biegunek u zwierząt - mówił Forkajm.
 
- Prosię wymaga stałego dostępu do pokarmu. Dziennie spożywa około 750 - 1000 ml mleka, z czego 60 proc. wypija nocą. Przy dużych miotach ważny jest termin jego podania po porodzie, który wynosi maksymalnie do 12 godzin. System kubkowy umożliwia przygotowanie go na czas. To prawdziwa pomoc w procesie odsadzenia. Dzięki niemu zwierzęta mają nieograniczony dostęp do mleka - dodał Maciej Bendlewski, kierownik produktu ds. trzody chlewnej De Heus.
 
Kubkowy system automatycznego żywienia zapewnia prosiętom naturalne warunki rozwoju, w tym dobowy rytm karmienia. Wraz z odpowiednio dobranymi preparatami mlekozastępczymi może przyczynić się do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników produkcyjnych.
 
cykl zamknięty, tuczniki, loszki hodowlane, Zbigniew Cybulski

Produkuje tuczniki i loszki hodowlane w cyklu zamkniętym

Hodowlą trzody chlewnej zajmuje się od przeszło 30 lat. Obecnie jego stado podstawowe liczy 95 macior rasy polskiej białej zwisłouchej, na bazie których produkuje tuczniki, a także czystorasowy materiał hodowlany oraz loszki mieszańcowe....
Jedną z pierwszych osób, które miały okazję przetestować system kubkowy jest Michał Dudek, właściciel gospodarstwa rolnego ”Świniosfera” w Andrzejowie.
 
- To naprawdę fajny system. Waga odsadzeniowa prosiąt wzrosła o 0,5 kg, co oznacza, że średnia waga odsadzeniowa kształtuje się na poziomie ponad 9 kg - zapewniał Michał Dudek.
 
- Waga prosiąt jest wyrównana, a ich śmiertelność spadła. Mamy mniej mamek, co sprawia, że lepiej można wykorzystywać porodówkę. Należy jednak podkreślić, że stosując ten system, bardzo ważna jest jakość mleka - dodał Michał Dudek.
 
O systemach dokarmiania prosiąt oraz o ich wadach i zaletach eksperci i hodowcy będą rozmawiać podczas pierwszej edycji Agro Days - Dni Hodowcy 2017, które odbędą się 14-15 października w Warszawie.
 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA