Spadki na krajowym rynku trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-06-2021,10:40 Aktualizacja: 22-06-2021,10:42
A A A
Ceny tuczników w Polsce w drugim tygodniu czerwca spadły. Ten sam trend dotyczy półtusz wieprzowych.
 
W Polsce w dniach 7-13 czerwca bieżącego roku w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, trzodę chlewną kupowano średnio po 5,54 zł za kg.
 
Cena ta była o 1 grosz za kg niższa niż przed tygodniem, ale o 9% wyższa niż przed miesiącem. Notowania tuczników były jednocześnie o 2% niższe niż w analogicznym tygodniu ubiegłego roku.
 
W drugim tygodniu czerwca półtusze wieprzowe sprzedawano średnio po 8,05 zł za kg. Ich cena była o 2 grosze za kg niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 10,5% wyższa niż miesiąc wcześniej. 
 
cena warchlaków, Dania, Niemcy, trzoda chlewna, notowania warchlaków

Tuczniki i warchlaki w Danii tanieją

Cena tuczników w Niemczech w minionym tygodniu mocno spadła. Takie same trendy odnotowały tuczniki i warchlaki w Danii.   Warchlaki duńskie według notowań opublikowanych 17 czerwca potaniały we wszystkich grupach zdrowotnych o 60 koron...
Cena półtusz, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, była jednocześnie o 1% niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
 
W okresie styczeń-kwiecień 2021 r. eksport żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych w ekwiwalencie tusz osiągnął poziom 234 tys. ton. Był on o 7% większy niż w analogicznym okresie 2020 r. 
 
Przychody z eksportu tego asortymentu wyniosły 511 mln euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 2,3 mld zł. Były one o 8% niższe niż przed rokiem.
 
W tym czasie do Polski zaimportowano 295 tys. ton produktów wieprzowych, których łączna wartość wyniosła 559 mln euro, czyli około 2,5 mld zł. 
 
Ilość sprowadzonych produktów wieprzowych była o 0,3% większa niż przed rokiem, ale ich wartość była o 29% mniejsza. 
 
Niższe wpływy uzyskane z eksportu i wydatki poniesione na import produktów wieprzowych wynikały z niższych cen transakcyjnych na początku 2021 r. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA