Ściółka dla świń. Jej zalety i wady

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-04-2024,12:05 Aktualizacja: 06-04-2024,6:45
A A A

Jednym z elementów wyposażenia budynku inwentarskiego mających istotny wpływ na zdrowie i rozwój oraz samopoczucie zwierząt jest podłoga.

W chowie ściółkowym podłoże jest całkowicie lub częściowo pokryte materią organiczną umożliwiającą przede wszystkim wchłanianie i wiązanie wilgoci.

Ściółka stanowi również bardzo wygodne i komfortowe legowisko pod względem ciepła i miękkości dla organizmu zwierząt. Tego typu podłoże skutecznie chroni przed urazami.

domestykacja, synchronizacja rui, loszki, sok jabłkowy, maciory, lochy, rozród, hormony, Hoduj z Głową Świnie

Synchronizacja rui u loszek to nie tylko hormony

Synchronizacja rui u loszek może przyczynić się do ich domestykacji czyli udomowienia. Umożliwia ona kontakt z człowiekiem, co jest kluczowe w ich dalszym użytkowaniu. To, jak młode loszki zostaną wprowadzone do stada, warunkuje całe ich życie...

Ściółka pozytywnie wpływa na jeden z ważniejszych elementów dobrostanu utrzymania głównie tuczników i warchlaków. Przede wszystkim chodzi o stan psychofizyczny zwierząt.

Z różnych dostępnych materiałów najlepszym okazuje się słoma żytnia, dlatego że posiada dużą zdolność pochłaniania wilgoci i amoniaku.

Słoma pszenna i owsiana wykazują odwrotne działanie i zwiększają emisję tego gazu.

Zalety i wady ściółki

Podłoże ściółkowe jest źródłem większego zapylenia w budynku inwentarskim, co jest bardzo niekorzystne zarówno dla samych zwierząt, jak i ludzi obsługi.

Latem, kiedy istnieje potencjalne ryzyko stresu cieplnego, wiąże ona nadmiar wilgoci w powietrzu wynikający ze stosowania zraszaczy mających obniżyć temperaturę powietrza w otoczeniu świń.

stereotypie u świń, maciory, lochy, pierwiastki, prosięta, kronizm, kanibalizm, infantofobia, Hoduj z Głową Świnie

Skąd się biorą stereotypie u świń?

Świnie przejawiają swoje negatywne emocje przez frustrację lub strach wywołujący agresję. Stanowią one źródło stereotypii, czyli zachowań, które nie są dla nich naturalne. Stereotypie to zachowania odbiegające od wzorca dla danego...

Niestety z drugiej strony wywołuje to zwiększenie nakładów pracy.

Długo niewymieniana i mocno zawilgocona ściółka w połączeniu z odchodami, moczem i resztką pasz, może stanowić bardzo korzystne miejsce dla rozwoju bakterii drobnoustrojów grzybów pasożytów i innych drobnoustrojów, będąc początkiem rozwoju wielu chorób i schorzeń u zwierząt.

Hodowcy decydujący się na utrzymanie zwierząt w technologii ściółkowej muszą także zadbać o odpowiednią ilość świeżej słomy.

Bardzo istotne jest działanie zapobiegawcze i profilaktyczne polegające na tym, aby uwzględniając nieprzewidziane kryzysy i problemy, zgromadzić jej odpowiedni zapas, zwłaszcza w przypadku głębokiej ściółki.

Na głębokiej ściółce

lochy, loszki, hodowcy świń, szczepienia, żywienie, socjalizacja, Olga Kamińska, pierwiastki, Hoduj z Głową Świnie

Lochy potrzebują obecności człowieka

Maciory bez odpowiedniej interakcji z opiekunem oraz reakcji człowieka na ich poszczególne zachowania, nie będą prawidłowo funkcjonować. Hodując świnie, musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Maciory i loszki są bardzo towarzyskie...

Świnie, szczególnie tuczniki, bardzo dobrze czują się na głębokiej ściółce. Ponadto jej samozagrzewająca się warstwa stanowi cenne źródło energii cieplnej, np. dolne źródło dla pompy ciepła.

Ze względów na swoje właściwości termiczne w przypadku surowych zim zapewnia komfortowe warunki dla zwierząt, dając im schronienie i ciepło.

Głęboka ściółka latem może się przyczynić do przegrzania ich organizmów i być istotnym elementem powstania stresu cieplnego.

Ta technologia utrzymania wymaga przede wszystkim skutecznej i wydajnej wentylacji w budynku, która na bieżąco będzie usuwać nadmiar ciepła i pary wodnej oraz szkodliwych gazów, takich jak amoniak, metan, dwutlenek węgla, siarkowodór czy podtlenek azotu.

Istotną kwestią jest samooczyszczanie się posadzki. Na przykład podłoga na głębokiej ściółce powinna posiadać bardzo duży kąt nachylenia wynoszący około 8-10%.

Tego typu rozwiązanie pozwala na samospływ substancji ciekłych w kierunku głównego zbiornika. Umożliwia ono efektywny odpływ moczu w strefie gnojowej, co korzystnie redukuje emisję amoniaku

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w magazynie „Hoduj z Głową Świnie” nr 1/2024.  ZAPRENUMERUJ

  


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA