Rolnicy nie mogą sprzedawać świń. Wybuchło kolejne ognisko ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-07-2018,10:40 Aktualizacja: 12-07-2018,11:28
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 162 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce od 17 lutego 2014 r. Tylko w tym roku wybuchło ich aż 58.

Ognisko ASF nr 162 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 10 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko ASF nr 162 utrzymywało 1825 świń. Jest ono położone w gminie Sosnowica w powiecie parczewskim w województwie lubelskim w obszarze objętym ograniczeniami.

ASF, walka z wirusem, lekarze weterynarii, trzoda chlewna

Inspekcja weterynaryjna potrzebuje rąk do pracy

Skuteczna walka z afrykańskim pomorem świń wymaga wprowadzenia w inspekcji weterynaryjnej 500 nowych etatów i zwiększenia wynagrodzeń dla lekarzy. Jest to konieczne z powodu wprowadzenia nowych zdań związanych ze zwalczaniem choroby.  ...

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Hodowcy i producenci trzody, którzy znajdują się w 10 kilometrowej strefie zapowietrzonej, nie mogą sprzedawać swoich świń do rzeźni przez co najmniej 30 dni od wybuchu ogniska. Po tym czasie zdrowe zwierzęta mogą być skupione, jednak w dużo niższej cenie.

Rolnicy informują nas o tym, że otrzymują za takie tuczniki bardzo niskie ceny tj. około 1,5 zł za kilogram. Wszystko przez to, że są są przerabiane na konserwy.

- Jeśli kilka razy sprzedam tuczniki w takiej cenie, to nie muszę mieć w swojej chlewni afrykańskiego pomoru świń, żeby zostać bankrutem - tłumaczy jeden z hodowców trzody chlewnej z woj. lubelskiego, który prosi o zachowanie anonimowości.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA