Poszukiwanie tuczników trwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2023,8:05 Aktualizacja: 31-03-2023,5:38
A A A

- W kraju trwa poszukiwanie tucznika do rzeźni. Wiele zakładów proponuje stawki powyżej tej, proponowanej przez niemiecki VEZG - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus"dodając:

- Na forach rolniczych często padają oferty 9 zł netto za kg żywej wagi przy załadunku całego samochodu. W przeliczeniu takiej cena wagi na wbc jest to 11,30 zł za kg w klasie E.

Stawka maksymalna u naszych zachodnich sąsiadów jest jednak wyższa z uwagi na notowania tzw. małej giełdy z 28 marca. Były one o 13 centów wyższe od VEZG i wyniosły 2,46 euro za kg wbc.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Polsce są droższe od średniej w Unii Europejskiej

Krajowa cena skupu żywca wieprzowego w trzecim tygodniu marca była o 1% wyższa niż średnia uzyskiwana przez producentów w krajach Wspólnoty. Wyższe ceny uzyskiwano m.in. we Francji, Hiszpanii oraz w Niemczech.   Świnie rzeźne w...

- Tyle zapłacono średnio na wtorkowym parkiecie ISW, kiedy to sprzedano wszystkie wystawione zwierzęta. W polskiej walucie cena ta wynosi 11,52 zł.

Dlaczego więc cena na parkiecie VEZG nie wzrosła mimo dość sporej różnicy w porównaniu z parkietem ISW?

- Moim zdaniem spowodowane jest to dwoma czynnikami. Po pierwsze kupujący określają obecną sytuację jako przejściową, związaną z okresem Wielkanocy. Duże zapotrzebowanie przekłada się na wyższe kwoty licytowane w parkiecie ISW - tłumaczy Czarniak.

Po Wielkanocy nastąpi jego zdaniem ustabilizowanie ceny na obecnym poziomie VEZG lub nieco niższym.

- Drugi powód to brak możliwości eksportu do dalekiej Azji. Zakłady muszą bazować tylko na rynku wewnętrznym UE, a tutaj konsument niekoniecznie będzie chętny kupować wyręby, które szły wcześniej na eksport. Ich ceny muszą być więc atrakcyjniejsze, co utrudnia możliwości podnoszenia cen w skupach - kontynuuje rzecznik prasowy Polsus.

tuczniki, tuczarnia, trzoda chlewna, produkcja świń, chlewnia, wentylacja, ruszt, karmidła, Big Dutchman, bioasekuracja

Zarabia na świniach, więc modernizuje swoje chlewnie

- To był na prawdę dobry rok dla producentów tuczników w cyklu otwartym, takich jak ja. Dzięki temu udało mi się wyremontować chlewnię na 1000 sztuk i wprowadzić do niej zwierzęta - mówi producent Sebastian Stępień. Sebastian...

Cena tuczników wysoka w całej w Europie

W Danii ma miejsce trend wzrostowy. Zakłady mięsne za tuszę 60% mięsności płacą 8,05 zł. Tamtejszy rynek działa jednak na innych zasadach, ze względu na wypłacanie dywidend rolnikom, którzy są ich współwłaścicielami.

- Z Danią jest dodatkowy problem. Do tej pory byli oni głównymi dostarczycielami warchlaka na Polskę. Jednak kraj ten postanowił zmienić styl produkcji na cykl zamknięty, tak więc prosiak z stamtąd staje się rarytasem, a cena za zwierzę o wadze 30 kg osiąga nawet 560 zł za sztukę - podkreśla Czarniak.

Tuczniki w Hiszpanii również są bardzo drogie. Zwierzęta te osiągają wartość nawet 9,44 zł za kg wagi żywej.

- W tym wypadku musimy pamiętać, że kraj ten eksportuje mięso poza rynki UE, dzięki czemu pieniądze zarobione na eksporcie może przeznaczyć na podwyżki dla rolników - podsumowuje Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 


 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA