Popyt na wieprzowinę spada. Co z ceną tuczników?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-05-2020,10:00 Aktualizacja: 11-05-2020,10:00
A A A
Koronawirus wywołał kryzys i wzrost bezrobocia oraz niepewność na rynku pracy w Unii Europejskiej. Czynniki te doprowadziły do znacząco obniżenia popytu na mięso wieprzowe.
 
Cena skupu tuczników w Unii Europejskiej spada. Jest to efekt krótszego tygodnia ubojowego oraz ograniczonego popytu, który jest wywołany pandemią koronawirusa. 
 
Żywiec wieprzowy, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, najbardziej potaniał w Niderlandach, gdzie cena spadła o 12 centów za kilogram, czyli około 0,55 złotych.
 
trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, mięso

Produkcja mięsa wieprzowego jest poważnie zagrożona

Rolnicy i hodowcy uważają, że polska hodowla trzody chlewnej znajduje się w sytuacji krytycznej. Powodem jest nieskuteczna walka z ASF - informuje prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG Aleksander...
Ceny w Belgii spadły o 7,4 centy (0,34 złotych), w Danii o 4 centy (0,18 złotych), a we Francji o 4,7 centów (0,21 złotych). 
 
Eksperci podkreślają, że zamrożenie gospodarki unijnej skutkuje zawirowaniami logistycznymi, co niekorzystnie odbija się na rytmiczności dostaw.
 
Popyt na wieprzowinę głównie spadł w wyniku pandemii koronawirusa. Jest on również ograniczony przez zimny początek maja oraz mniejszą liczbę spotkań przy grillu.
 
W Niemczech w notowaniach z 6 maja cena tuczników na dużej giełdzie spadła o kolejne 10 centów i osiągnęła wartość 1,60 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc).
 
W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,30 złotych.
 
Negatywny wpływ na europejski rynek trzody chlewnej ma również zaostrzająca się konkurencja na światowych rynkach wieprzowiny. 
 
Bardzo niskie ceny wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych powodują, że jest ona bardzo konkurencyjna zwłaszcza na rynkach azjatyckich. 
 
Podpisane porozumienie handlowe między Unią Europejską a Meksykiem pozwala mieć nadzieję na rozwój eksportu unijnej wieprzowiny na tamtejszy rynek co będzie sprzyjać poprawie popytu, podkreślają eksperci z POLPIG.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA