Polska nie chce budować stałego ogrodzenia na dziki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-09-2021,11:30 Aktualizacja: 24-09-2021,16:13
A A A

Niemcy są zwolennikami wykonania trwałego ogrodzenia tj. płotu po stronie polskiej. Ich zdaniem ma on zapobiegać przemieszczaniu dzików wzdłuż granicy z tym krajem.

Przedstawiciele Czech, Niemiec, Polski i Komisji Europejskiej w tym tygodniu wzięli udział w czterostronnym spotkaniu poświęconemu ASF.

Spotkanie, które odbywało się w tym tygodniu online, zostało zorganizowane zostało przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej.

Polska, jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie popiera wykonania trwałego ogrodzenia po swojej stronie. Podczas spotkania podkreślił to sekretarz stanu ministerstwa rolnictwa Szymon Giżyński.

ognisko ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, przypadki ASF,

Niemcy budują kolejny płot chroniący przed ASF

W Niemczech na granicy z Polską powstaje kolejny płot, którego długość ma wynieść niemal 100 km. Koszt inwestycji wyniesie 5,8 mln euro, czyli ponad 26 mln zł.    Powstające w Niemczech ogrodzenie ma chronić przed przedostawaniem...

Budowa takiej bariery o znacznej długości, zdaniem Polski, nie jest właściwym działaniem w walce z ASF.

"Taka bariera miałaby ograniczoną efektywność w stosunku do potencjalnych nakładów na jej wybudowanie. Z uwagi na niemożność zapewnienia jej pełnej szczelności, a także ze względu na łatwość sforsowania przez dziki, jej skuteczność jest zasadnie kwestionowana, adekwatnie do już pozyskanych niemieckich, negatywnych doświadczeń" czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie ministerstwa rolnictwa.

Polska ma także wątpliwości w sprawie wpływu takiej bariery na zagrożenie dla integralności ekosystemów i bioróżnorodności w terenie.

Polskie władze uważają, że budowa lokalnych ogrodzeń i barier praktykowana w naszym kraju, które miejscowo ograniczają migrację dzików na konkretnym obszarze, jest bardziej precyzyjnym i skuteczniejszym działaniem niż inwestycje o dużym zasięgu.

Główny lekarz weterynarii Mirosław Welz przedstawił przy tym polską strategię zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się ASF w obszarach przygranicznych polegającą na redukcji populacji dzików, usuwaniu martwych osobników ze środowiska oraz grodzeniu wybranych obszarów występowania ASF u dzików.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Ceny tuczników w końcu wzrosną?

Cena tuczników w notowaniach dużej niemieckiej giełdy VEZG z 22 września, pozostała na poziomie 1,25 euro za kg wagi bitej ciepłej. "Na niemieckim rynku trzody chlewnej sprzedaż rozwija się w różny sposób, w zależności od...

Mirosław Welz zaznaczył również, że liczba przypadków ASF w polskich obszarach granicznych znacząco spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Podczas spotkania Komisja Europejska zapewniła o nieustającym wsparciu i zasugerowała wypracowanie wspólnego, transgranicznego planu działania w kwestii walki z ASF przez uczestniczące w spotkaniu państwa tj. Czechy, Niemcy i Polskę

KE przypominała także o możliwościach udzielenia wsparcia, w tym finansowego, państwom członkowskim dotkniętym ASF, zarówno w ramach środków interwencyjnych, jak i WPR. Dyrektor Bernard van Goethem podkreślił jednak, że KE nie będzie refundować wydatków na bariery, które nie są skuteczne i naukowo potwierdzone.

Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE Claire Bury zapowiedziała wizytację w Polsce dotyczącą naszych rozwiązań w zwalczaniu ASF, w tym systemowych grodzeń.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA