Pogłowie trzody chlewnej i spożycie mięsa w Chinach spada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-08-2019,9:10 Aktualizacja: 07-08-2019,10:30
A A A
Rynek wieprzowiny w Chinach w ostatnim czasie uległ zmianom, które wynikają z rozprzestrzeniającego się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dotyczą one głównie spadku pogłowia świń oraz spożycia mięsa wieprzowego. 
 
Wirus ASF rozprzestrzenienia się na terytorium Chin czego skutkiem jest spadek pogłowia świń w 2019 r. do poziomu 340 mln sztuk. Liczba świń zmniejszyła się o 21 proc. rok do roku (r/r).
 
Eksperci z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przewidują dalszy spadek pogłowia, który w 2020 r. wyniesie 10 proc.
 
Masowa likwidacja stada podstawowego w Chinach jest obserwowana od 2018 roku. Według nieoficjalnych danych w 2019 r. liczba macior spadła do 26 mln sztuk, czyli o 30 proc. w porównaniu ze stanem w poprzednim roku, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 32 potwierdzono w woj. lubelskim

Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wirus został wykryty w gospodarstwie utrzymującym 14 świń.   Wirus ASF zaatakował trzodę chlewną w gospodarstwie, w którym...
Spożycie mięsa wieprzowego w bieżącym roku zmniejszy się o 9 proc., a import tego surowca wzrósł o 60 proc. r/r.
 
W Chinach zmieniają się przyzwyczajenia konsumentów i coraz większy udział w rynku ma wieprzowina mrożona na rzecz świeżego surowca.
 
Jednocześnie tamtejsi konsumenci coraz częściej sięgają po inne gatunki mięsa, szczególnie po mięso drobiowe.
 
Malejąca podaż wieprzowiny powoduje wzrost cen. Zdaniem ekspertów te tendencje będą zachęcały producentów żywca do odbudowy pogłowia i ponownego zasiedlania budynków inwentarskich. 
 
Wiele małych gospodarstw zostało zamkniętych i zastąpionych nowoczesnymi fermami wielkotowarowymi o dużej bioasekuracji. 
 
Żywiec wieprzowy w Chinach od stycznia 2019 do końca lipca podrożał o niemal 56 proc. 
 
Kraj ten do 2 lipca oficjalnie zgłosił do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie 144 ognisk choroby u trzody chlewnej.
 
Od pierwszego ogniska w Chinach w sierpniu 2018 r. wirus rozprzestrzenił się na kraje ościenne, a więc Mongolię, Wietnam, Hongkong, Kambodżę, Laos i Koreę Północną. 
 
Obecność wirusa potwierdzono również na granicy Japonii, Korei Południowej, Filipinach, Australii i Tajwanu w żywności przewożonej z Chin.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA