Ognisko ASF nr 101 wykryte w woj. lubelskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-09-2017,16:00 Aktualizacja: 29-09-2017,15:54
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu 101 ogniska ASF w Polsce od 17 lutego 2014 r. Ponownie wybuchło ono w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 101 od lutego 2014 roku oraz 78 od 8 czerwca tego roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 27 września br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

walka z asf, lubelszczyzna, handel trzodą chlewną, świnie, zniesienie zakazu transportu trzody chlewnej

Walka z ASF przynosi efekty. Łatwiej już można handlować trzodą

Na terenie powiatów włodawskiego, parczewskiego i części bialskiego zniesiono zakaz organizowania targów i transportu trzody chlewnej. Uchylone zostały też zakazy wystaw zwierząt, polowań zbiorowych i organizowania widowisk....

Świnie zakażone wirusem ASF wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 zwierząt. Jest ono położone w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Zostały w nim wdrożone procedury związane z likwidacją choroby.

Główny lekarz weterynarii do tej pory potwierdził wystąpienie 499 przypadków choroby u dzików oraz 101 ognisk u trzody chlewnej.

Głównym czynnikiem zapobiegającym przedostaniu się wirusa do gospodarstwa jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA