Nowa szczepionka przeciwko PED

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
30-09-2016,3:10 Aktualizacja: 29-09-2016,14:25
A A A

Epidemia zakażenia wirusem PED pojawiła się w USA w 2013 roku, po czym rozprzestrzeniał się on, docierając do Kanady w 2014 roku. Wirus wykryto już w Europie i staje się on coraz bardziej problematyczny w krajach azjatyckich.

Występujący tylko u świń wirus PED może powodować wśród zakażonych prosiąt śmiertelność sięgającą nawet 100%. Wirus PED to koronawirus, który należy do grupy obejmującej również ważne, nowo pojawiające się wirusy powodujące choroby u ludzi, takie jak SARS i MERS.

Centrum Vaccine and Infectious Disease Organization-International Vaccine Centre (VIDO-InterVac), działające na Uniwersytecie Saskatchewan, rozpoczęło projekt mający na celu opracowanie szczepionki, wykorzystując swoje obiekty sklasyfikowane na poziomie 3 bezpieczeństwa biologicznego. „Nasz nowy obiekt InterVac zapewnia nam zamkniętą infrastrukturę, co pozwoliło opracować szczepionkę i wykazywać, że zabezpieczyła on 100% prosiąt”, wskazuje doktor Volker Gerdts, dyrektor ds. badań w VIDO-InterVac.

pogłowie świń Dania

Pogłowie w Danii stale się zmniejsza

Najnowszy raport ujawnia, że liczba świń w Danii się zmniejszała na początku trzeciego kwartału tego roku, o 3% w skali rok do roku, osiągając poziom 12,3 miliona sztuk. To kontynuacja spadku rok do roku pogłowia trzody chlewnej w Danii,...

Wyniki dowodzące skuteczności działania szczepionki wzbudziły zainteresowanie wielu firm farmaceutycznych z sektora zdrowia zwierząt, w tym Huvepharma, która była parterem VIDO-InterVac w projekcie opracowywania technologii produkcji szczepionki na skalę przemysłową w Ameryce Północnej. „To ekscytująca współpraca z organizacją na światowym poziomie”, zaznacza doktor Boris Gavrilov, starszy specjalista ds. rozwoju preparatów biologicznych w firmie Huvepharma. „Naszym celem jest wprowadzenie szczepionki do użytku komercyjnego możliwie najszybciej, aby wyeliminować straty, jakich doświadczają producenci”.

Przy wsparciu sektora trzody chlewnej szczepionka jest obecnie w fazie testów w warunkach terenowych w Saskatchewan oraz w Manitobie, gdzie jest stosowana do immunizacji prosiąt mającej zabezpieczać je przed odnotowanym niedawno wybuchem PED.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA