Niska podaż tuczników wywołała kolejny wzrost ich cen

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-08-2018,10:20 Aktualizacja: 20-08-2018,10:18
A A A
Liczba tuczników oferowanych do sprzedaży z ledwością zaspakaja zapotrzebowanie rynku. W związku z tym w 33 tygodniu ich cena w Niemczech wzrosła o 8 centów.
 
Upały, które nawiedziły Europę w istotny sposób wpłynęły na rynek wieprzowiny. Ubojnie z trudem pokrywają zapotrzebowanie na surowiec. 
 
Niska podaż żywca wieprzowego wywołała największą presję na sezonowe wzrosty cen. W ubiegłym tygodniu w Niemczech podskoczyła ona o 8 centów, a w Holandii i Belgii o 7 centów. W Austrii cenę podniesiono o 5 centów, a w Danii o 3 centy. 
 
ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, eksport wieprzowiny, KOWR

Ceny skupu trzody chlewnej będą spadać do końca roku

Do końca roku ceny skupu trzody chlewnej będą spadać - prognozują eksperci z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W grudniu mogą wynieść ok. 4,10-4,40 zł/kg. "Przewiduje się, że do końca 2018 r. krajowe ceny skupu trzody chlewnej mogą być...
 
W bieżącym tygodniu podaż tuczników w Niemczech pozostaje na niskim poziomie, a ich cena wzrosła o kolejne 6 centów i osiągnęła poziom 1,55 euro za kg wagi bitej ciepłej. W przeliczeniu na Polską walutę daje to około 6,67 zł.
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wzrosty cen tuczników w UE będą stopniowo hamowane kończącym się sezonem turystycznym oraz niższymi temperaturami powietrza.
 
Sezonowe wzrosty cen żywca częściowo zrekompensują wyższą cenę pasz, która jest wynikiem suszy i niższych plonów zbóż. Według przewidywań ich plon został zrewidowany w dół praktycznie we wszystkich północnych i centralnych krajach unijnych.
 
Jak wynika z prognozy zespołu ds. Monitoringu Zasobów Rolnych (MARS) Komisji Europejskiej z 20 lipca br. średni plon zbóż dla całej Unii Europejskiej został obniżony do 5,38 t z ha, co oznacza spadek -3,3 proc. w stosunku do średniego plonu za ostatnie 5 lat.
 
Według informacji GUS z 30 lipca br. zbiory pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, mieszanek i pszenżyta w Polsce wyniosą 24 mln ton, to o 14 proc. mniej niż w ubiegłym roku.
 
Natomiast produkcja rzepaku i rzepiku osiągnie poziom 2,2 mln ton, czyli 16 proc. mniej r/r. MRiRW informuje, że w wyniku suszy ucierpiało około 2,5 mld hektarów upraw i ponad 147 tys. gospodarstw rolnych, a starty sięgają ponad 2 mld zł. 
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA