Niemcy chcą uznania regionalizacji. Co na to Chiny?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-10-2021,8:05 Aktualizacja: 12-10-2021,17:56
A A A

Ceny tuczników w Niemczech od kilku tygodni utrzymują się na bardzo niskim poziomie. W ostatnim notowaniu VEZG zmalały do 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc).

Notowania tuczników w Polsce nieustannie od kilku tygodni również wykazują trend malejący. Dodatkowo trafia do nas wieprzowina z Niemiec, które wskutek wstrzymania eksportu tego mięsa do Chin, lokują swoje mięso na europejskim rynku, w tym istotną jej część w naszym kraju.

Czy w najbliższym czasie polski import wieprzowiny i tuczników z Niemiec do Polski może się zmniejszyć?

Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, wirus, eksport wieprzowiny, mięso wieprzowe, niedobór wieprzowiny w China

Chiny tworzą rezerwy mięsa wieprzowego

Rząd w Chinach stara się utrzymać ceny na rynku trzody chlewnej pod kontrolą. W tym celu ponownie buduje krajowe rezerwy wieprzowiny.    Według informacji chińskiego rządu, kilka dni temu kraj ten zakupił 30 tys. ton mięsa wieprzowego,...

- Aby tak się stało nasi zachodni sąsiedzi albo muszą wznowić eksport swoich produktów do Chin, albo istotnie ograniczyć produkcję tak, aby nie musieli sprzedawać żywca za granicę - mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Niemcy cały czas usiłują wynegocjować z Chinami powrót ich wieprzowiny na tamtejszym rynek, co rozładowałoby europejskie magazyny i dało impuls do wzrostów cen.

- Moim zdaniem niemieckie rozmowy z Chinami w sprawie uznania regionalizacji i wznowienia eksportu wieprzowiny nie doprowadzą do sukcesu. Dlaczego? Ponieważ ASF dla Chin, oprócz tego że jest istotnym problemem, stanowi także dobre narzędzie realizacji celów politycznych - mówi Jacek Strzelecki, ekspert ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego.

Chiny nie muszą się martwić o swój rynek wieprzowy, który jest już odbudowany.

- Ewentualne problemy nie zagrażają potrzebom konsumpcyjnym. Kraj ten znajduje się w zupełnie innym położeniu, niż jeszcze dwa lata temu. Oczywiście należy wyraźnie podkreślić, że polityka polityką, ale zwalczanie wirusa ASF jest przez nich traktowane priorytetowo, o czym świadczy zaledwie 11 ognisk tej choroby w tym roku - mówi Strzelecki.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Unii Europejskiej wciąż tanieją

Ceny w skupach tuczników są coraz niższe. W minionym tygodniu odnotowano spadki nie tylko w Niemczech, ale również w Hiszpanii, w Holandii oraz w Polsce.    Notowania tuczników w minionym tygodniu na niemieckiej dużej...

Jacek Strzelecki uważa, że choć Niemcy podjęli bardzo szybkie działania i póki co zamknęli ASF w jednym regionie kraju, nie przekonają tym chińskiego rządu.

- Oni mają konserwatywne poglądy dotyczące regionalizacji i z pewnością w najbliższym czasie jej nie uznają. Ponadto należy pamiętać, że wieprzowina na światowym i europejskim rynku jest też dobrym narzędziem do oddziaływania politycznego i Chińczycy będą to wykorzystywać, a my jako Europejczycy, musimy sobie z tym jakość poradzić - mówi Jacek Strzelecki.

Trudno spodziewać się również istotnego zmniejszenia produkcji świń w Niemczech, choć w tamtejszych rzeźniach widoczny jest zwiększony ubój macior pochodzących z likwidowanych gospodarstw. Wieloletnie prognozy zakładają, że pogłowie tych zwierząt u naszych zachodnich sąsiadów spadnie z obecnych 1,7 mln do 1,3 mln szt. w 2025 roku.

Póki co jednak tamtejsza branża w obliczu fiaska rozmów z Chinami, szuka nowych rynków zbytu i lokuje swoją wieprzowinę w krajach członkowskich UE, w tym w Polsce.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Tagi:
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA