Nie ma pieniędzy dla hodowców z niebieskiej strefy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-05-2020,11:50 Aktualizacja: 29-05-2020,11:49
A A A

Ceny oferowane za żywiec ze strefy niebieskiej z zachodniej Polski są niższe od średnich w kraju nawet o 90 groszy za kilogram. Dlatego Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG już 21 maja wnioskował o wprowadzenie dopłat wyrównawczych do tych zwierząt.

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na tę prośbę. Niestety okazało się, że brakuje środków na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w przyszłości rozważona zostanie możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

  • POLPIG zaapelował do MRiRW o dopłaty wyrównawcze do sprzedanych świń ze strefy niebieskiej
  • Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało, że nie ma środków na ten cel
  • MRiRW rozważa możliwość dopłat w przyszłości
  • Ceny oferowane za żywiec ze strefy niebieskiej są niższe od średnich w kraju
  • Hodowcy ze stref niebieskich ASF otrzymują nawet o 90 groszy za kilogram mniej

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Liczba przypadków ASF w maju niemal równa ubiegłorocznej

Inspekcja Weterynaryjna do 22 maja potwierdziła w Polsce 2464 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Tym samym ich liczba niemal zrównała się z ubiegłoroczną. Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejnych 97 nowych...

ARiMR nie zaplanowała takich wydatków

"W związku z naszym pismem z dnia 21 maja 2020 r. znak KZ/2020/187 w sprawie dopłat wyrównawczych dla producentów świń ze stref niebieskich otrzymaliśmy informację z MRIRW, że pomoc dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami, na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń, mogła być udzielana zgodnie ze zgłoszeniem do Komisji Europejskiej do 31 grudnia 2019 r" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji na 2020 r. nie zostały zaplanowane środki na udzielanie takiej pomocy.

Tuczniki nawet o 90 groszy tańsze

asf w polsce, odstrzał dzików, jan krzysztof ardanowski, gminy wolne od asf

ASF jest pod kontrolą. Minister chce uwolnić gminy od choroby

Afrykański pomór świń jest w Polsce pod kontrolą i się zmniejsza - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że hodowcy w małych gospodarstwach, mimo obaw, drobiazgowo przestrzegają zasad bioasekuracji. - 77 gmin w Polsce, w...

Przypominamy, że hodowcy i producenci trzody chlewnej z województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego, którzy znaleźli się w strefie niebieskiej, mają bardzo duże problemy ze sprzedażą swoich zwierząt. Ponadto ceny, jakie oferują zakłady są dużo niższe.

Hodowcy już kilka tygodni temu informowali, że brakuje rzeźni, które byłyby zainteresowane ubojem świń ze strefy niebieskiej w województwie lubuskim i wielkopolskim.

Taka sytuacja powoduje duże anomalie na rynku żywca wieprzowego. W zależności od tygodnia ceny skupu żywca wieprzowego w obszarze zagrożenia były niższe od 60 do nawet 90 groszy za kilogram.

Pismo KZP-PTCH POLPIG skierowane do ministerstwa rolnictwa znajdziesz TUTAJ.

Odpowiedź ministerstwa rolnictwa na pismo KZP-PTCH POLPIG znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA