Myśliwi strzelają, ale większość dzików pada wskutek zakażenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-02-2019,14:15 Aktualizacja: 18-02-2019,14:13
A A A

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 44 przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Od początku stycznia odnotowano ich już 349.

Na 44 nowe przypadki ASF składa się 69 martwych dzików, z których osiem odstrzelono.

Kolejne przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 4 do 10 lutego 2019 r.

Najbardziej liczny przypadek odnotowano w woj. mazowieckim w miejscowości Boguszków w powiecie kozienickim w obszarze objętym ograniczeniami. Służby znalazły osiem padłych dzików.

Dziki z ASF padają w Belgii, a we Francji trwa ich masowy odstrzał

Afrykański pomór świń pojawił się w Belgii 13 września 2018 roku. Od tego czasu z powodu tej choroby padło tam 406 dzików. Do tej pory nie wykryto zakażonych sztuk poza strefami wyznaczonymi w południowej części tego kraju. W...

Główny lekarz weterynarii informuje również, że od 1 stycznia 2019 r. numeracja przypadków ASF u dzików w zamieszczanych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii komunikatach o występowaniu choroby na terytorium Polski będzie wykazywana w następującej postaci: rok / numer przypadku w danym roku.

W ten sam sposób wykazywana będzie numeracja przypadków choroby u dzików na mapie zamieszczonej na stronie internetowej GIW.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA