Miliony złotych trafiają do poszkodowanych hodowców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2018,8:25 Aktualizacja: 10-04-2018,8:38
A A A

Prawie 18 mln zł pomocy wypłacił od 2016 r. lubelski oddział ARiMR rolnikom, których gospodarstwa dotknięte zostały skutkami ASF. W Lubelskiem wykryto w ubiegłym roku 59 ognisk tej choroby, w tym roku - 2 ogniska.

Wojewoda Przemysław Czarnek podkreślił, że walka z ASF jest dwutorowa: restrykcyjnym działaniom służb, mającym na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, towarzyszy udzielanie przez rząd rolnikom pomocy na usuwanie skutków choroby.

ASF, wirus, Czarnków, ASF w Wielkopolsce, afrykański pomór świń, ASF Czarnków

Badania nie potwierdziły ASF. Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą

W zwłokach trzech padłych dzików, wyłowionych ze zbiornika pożarowego położonego w pobliżu osady leśnej Krucz pod Czarnkowem w Wielkopolsce, nie znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń. Padłe dziki - jak pisaliśmy - wyłowili z wody 28...

- Możliwości tego wsparcia jest wiele, przede wszystkim od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - powiedział.

Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR podał, że od 2016 r. agencja wypłaciła rolnikom w regionie blisko 18 mln zł pomocy na usuwanie skutków ASF. Najwięcej pieniędzy otrzymali hodowcy w powiatach: bialskim - 9,5 mln zł, parczewskim - 5,3 mln zł i radzyńskim - 2,6 mln zł.

Łącznie rolnicy złożyli 1660 wniosków o pomoc, z różnych programów, na kwotę blisko 69 mln zł. - Te pieniądze będą wypłacone. Nabory nadal trwają, będą nowe, wnioski są nadal przyjmowane. Pieniędzy na pomoc nie zabraknie - zapewnił pracownik agencji.

Zainteresowaniem cieszą się nieoprocentowane pożyczki dla producentów trzody chlewnej na sfinansowanie ich nieuregulowanych zobowiązań. Kwota pożyczki - udzielanej na 10 lat - może wynosić od 50 tys. zł do 1 mln zł, w zależności od liczby hodowanych świń. O takie wsparcie wystąpiło 225 rolników, na sumę ponad 46 mln zł.

hodowla trzody chlewnej, nieoprocentowane pożyczki dla hodowców trzody, świnie, asf w polsce, arimr

ASF. Hodowcy świń znów mogą ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki

ARiMR wznowiła podopisywanie umów o nieoprocentowane pożyczki, na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem działalności rolniczej na niektórych obszarach. Chodzi...

Blisko 750 hodowców obszarów objętych restrykcjami złożyło wnioski o rekompensaty, na kwotę blisko 2 mln zł, za rezygnację z utrzymywania świń. Z kolei 71 rolników wystąpiło o pomoc w łącznej wysokości 4,2 mln zł na restrukturyzację ich gospodarstw.

O wsparcie finansowe modernizacji hodowli, przez ogrodzenie chlewni i utworzenie lub poprawienie niecek dezynfekcyjnych, wystąpiło 136 rolników, którzy złożyli wnioski na 8,2 mln zł. Ponad 250 wystąpiło o wypłacenie im ponad 7 mln zł na wyrównanie zmniejszonych z powodu ASF dochodów ze sprzedaży świń.

Lubelski oddział ARiMR uruchomił bezpłatną infolinię, pod numerem 800 38 00 84, czynną przez siedem dni w tygodniu, w celu szczegółowego informowania rolników o możliwościach uzyskania pomocy na usuwanie skutków ASF.

17 kwietnia zaplanowano dzień otwartych drzwi we wszystkich biurach ARiMR w regionie. Na pytania rolników będą tego dnia odpowiadać także zaproszeni pracownicy innych instytucji obsługi rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA