Miliony na pomoc rolnikom. Chodzi o wyrównanie utraconych dochodów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2020,19:20 Aktualizacja: 10-12-2020,19:27
A A A

Dodatkowe ponad 65 mln zł ma trafić na pomoc dla producentów świń na wyrównanie utraconych dochodów w związku z ASF - wynika z projektu rozporządzenia rządu. Rząd chce też dopłacić do 1,5 tys. zł do kupna komputera w mniej zamożnych rodzinach wiejskich.

Chodzi o nowelę rozporządzenia RM ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który w środę znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

przypadki asf, dziki, myśliwi, odstrzał dzików, PLW, powiatowy lekarz weterynarii, Polski Związek Łowiecki, PZŁ, ASF

Przypadki ASF. Niektórzy PLW zakazali wykonywania polowań

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce wciąż rośnie i wynosi już 3820. Tymczasem niektórzy powiatowi lekarze weterynarii zakazali wykonywania odstrzału tych zwierząt. Liczba przypadków ASF rośnie niemal z każdym...
Odpowiedzialnym za jego opracowanie będzie resort rolnictwa, a nowe rozporządzenia ma zostać przyjęte jeszcze w tym roku.

Jednym z zaproponowanych rozwiązań będzie zwiększenie budżetu na wypłaty pomocy dla producentów świń, którzy mają swoje gospodarstwa w obszarach objętych ASF. Na wyrównanie utraconych dochodów rząd zabezpieczył wcześniej ponad 53 mln zł.

Teraz chce podnieść tę kwotę o dodatkowe ponad 65 mln zł z oszczędności ARiMR. W wykazie przyznano, że dotychczasowe środki są niewystarczające "na udzielenie pomocy w pełnej wysokości".

"Ponadto z uwagi na nakładające się terminy składania wniosków o pomoc w ARiMR istnieje zagrożenie terminu 31 grudnia br. na wypłatę tej pomocy. Jednocześnie do ministerstwa (rolnictwa - PAP) napływają sygnały o potrzebie wznowienia terminu składania wniosków o przedmiotową pomoc, który upłynął w dniu 1 grudnia" - czytamy w wykazie.

wieprzowina, mięso wieprzowe, import do Chin, ASF w Niemczech,

Chiny robią zapasy wieprzowiny?

Państwo Środka w październiku zaimportowało o ponad 80% więcej mięsa wieprzowego niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W opinii ekspertów kraj ten robi zapasy na sezon zimowy.   Wieprzowina wciąż jest chętnie importowana przez Chiny. W...
Dlatego też, oprócz zwiększenia puli pomocy dla producentów świń z obszarów ASF, zaproponowano też wydłużyć termin składania wniosków o pomoc do 21 grudnia br. i jednocześnie wydłużyć termin udzielania pomocy finansowej.

W nowym rozporządzeniu mają znaleźć się także przepisy pozwalające dofinansować kwotą do 1,5 tys. zł zakup komputera stacjonarnego lub laptopa wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz klawiaturą, myszą lub ładowarką przez rodziny wiejskie.

Taka pomoc będzie mogła trafić do rodziny, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat uczących się w szkole podstawowej i ponad podstawowej w roku szkolnym 2020/2021 i co najmniej jeden rodzic prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Kolejnym warunkiem będzie to, by przynajmniej jeden rodzic miał nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Agro-Handel, zakład mięsny w Mościszkach, transport świń z Niemiec, dokumenty przewozowe, nielegalny transport ruczników

Transport świń z Niemiec. Zakład mięsny zabrał głos

Zarząd spółki Agro-Handel wydał oświadczenie w związku z transportem tuczników z Niemiec. Zwierzęta posiadały wszystkie niezbędne dokumenty, a kontrola Inspekcji Weterynaryjnej, Policji i Inspekcji Transportu Drogowego, nie wykazały...

Zgodnie z wykazem kolejnym warunkiem udzielenia dopłaty do komputera będzie kwestia zamożności takiej rodziny.

Wsparcie przysługiwać będzie, kiedy łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie będzie przekraczał 1,2 tys. zł na osobę miesięcznie.

Na dopłatę będą mogły też liczyć rodziny, które w ciągu ostatnich trzech lat nie otrzymały komputera lub laptopa, który był kupiony lub dofinansowany ze środków publicznych lub organizacji pozarządowych.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA