Martwe świnie z ASF będą utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-08-2016,13:35 Aktualizacja: 05-08-2016,13:57
A A A

Inspekcja weterynaryjna zdecydowała, że 556 świń pochodzących z gospodarstwa z miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, które jest piątym ogniskiem ASF, będą utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej to ogromny błąd.

Trzoda chlewna zabita wskutek zakażenia wirusem ASF z gospodarstwa Rębiszewo-Studzianki będzie utylizowana w zakładzie w Jezuickiej Strudze w woj kujawsko-pomorskim oddalonym od piątego ogniska o 350 kilometrów.

przemieszczanie wirusa ASF, ognisko ASF

ASF w ciągu kilku dni przemieścił się o 100 km

Wirus ASF stale przesuwa się na zachód naszego kraju. Ostatnie, piąte ognisko choroby potwierdzono w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo – Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie, co oznacza, że ASF w ciągu kilku dni...

Utylizacja świń zakażonych wirusem ASF w województwie, które po Wielkopolsce jest największym producentem trzody chlewnej w Polsce to zdaniem KZP-PTCH ogromny błąd.

- Skoro doszło do tak niefrasobliwej decyzji to należy sprawdzić jakim specjalistycznym transportem utylizowane stado zostało przewiezione na tak dużą odległość. Zakłady utylizacyjne zazwyczaj nie dysponują drogim sprzętem, który posiada filtry powietrza niepozwalające na przedostawanie się wirusom na zewnątrz - czytamy w komunikacje KZP-PTCH.

Przedstawiciele KZP-PTCH pytają także o to, czy kierowca został przeszkolony na wypadek jak ma postępować w przypadku rozszczelnienia pojazdu, czy posiadał odpowiednią odzież ochronną i co się z nią potem stało, czy wykonał staranne odkażenie swojego ciała po zakończeniu transportu oraz jak odkażono pojazdy, którymi wykonano transport?

ASF, choroba, wirus, dziki, zagrożenie, trzoda chlewna, świnie, hodowla

Zlikwidowane ognisko ASF. Trwa kontrola w gospodarstwach

Uśpiono i zutylizowano ok. 550 świń z gospodarstwa we wsi Rębiszewo Studzianki w podlaskiej gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie wykryto piąte w kraju ognisko ASF u trzody chlewnej - poinformował PAP starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. Trwa...

Przy okazji tej sytuacji okazało się że inspekcja weterynaryjna może zdecydować o zabiciu zakażonego stada, natomiast nie może nakazać jego utylizacji w pobliskim zakładzie utylizacyjnym. Dopiero w razie wystąpienia ogniska zaczynają się rozmowy z zakładami utylizacyjnymi, aby skłonić je do przyjęcia likwidowanego stada do utylizacji.

KZP-PTCH zarzuca także ministerstwu rolnictwa opieszałość w związku z terminem na dostosowanie gospodarstw do wymagań dotyczących bioasekuracji. Po prawie 2,5 roku od pierwszego przypadku ASF na Podlasiu dalej działają gospodarstwa utrzymujące świnie bez spełnienia żadnych zasad bioasekuracji.

Treść całego komunikatu w sprawie utylizacji świń z piątego ogniska ASF można znaleźć TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA