Ktoś zabiera martwe dziki. A jeśli były zakażone ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2019,11:10 Aktualizacja: 21-10-2019,10:08
A A A

W ostatnim czasie na terenie powiatu kutnowskiego (Łódzkie) doszło do kradzieży tusz dzików zabitych w wyniku wypadków komunikacyjnych - zaalarmowała Izabela Antonkiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Kutnie. Takie czyny mogą być groźne w kontekście walki z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Jak wskazała szefowa kutnowskiego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w piśmie rozesłanym m.in. do samorządów, ostatnie zgłoszenie dotyczyło 8 dzików zabitych na drodze krajowej pomiędzy Kutnem a Strzelcami.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

Wirusa ASF wykryto u 15 odstrzelonych i 20 padłych dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował 14 października o wystąpieniu 30 przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/1747-2019/1776 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

"Po otrzymanym zgłoszeniu pracownicy PIW niezwłocznie udają się na miejsce, jednak dzików już nie ma, zostają jedynie widoczne ślady po zdarzeniu" - czytamy w piśmie.

Inspektor przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 marca 2019 r. w sprawie wprowadzenia w 2019 r. na terytorium RP "Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie", od każdego martwego dzika (w tym także zabitych w wypadkach i odstrzelonych) pobierane są próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. To ważny aspekt w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.

"Zabieranie tusz dzików przez osoby prywatne stanowi zarówno zagrożenie epizootyczne w odniesieniu do ASF, jak również może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, jeżeli tusza zostanie wykorzystana na użytek własny bez poddania jej badaniu w kierunku włośnicy" - podkreśliła Izabela Antonkiewicz.

Zaapelowała jednocześnie do adresatów swojego wystąpienia o pomoc w przeprowadzeniu kampanii informacyjnej dla mieszkańców, mającej na celu uświadomienie im konieczności zgłaszania znalezienia padłego/zabitego dzika w inspektoracie weterynarii bądź u włodarza gminy.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA