Krajowa Rada Wieprzowiny spotka się z ministrem rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-01-2024,11:55 Aktualizacja: 19-01-2024,11:53
A A A

Afrykański pomór świń oraz bariery w budowie nowych chlewni. To główne tematy, które zostaną poruszone podczas spotkania przedstawicieli Krajowej Rady Wieprzowiny z ministrem rolnictwa.

Krajowa Rada Wieprzowiny 29 stycznia spotka się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim.

Tematem przewodnim będzie zaprezentowanie założeń do strategii rozwoju branży trzody chlewnej i przetwórstwa wieprzowiny.

Członkowie rady chcą, aby ich wnioski znalazły poparcie strony rządowej, nie tylko w kwestii przygotowania konkretnych rozwiązań, ale przede wszystkim pomocy we wdrożeniu proponowanej strategii w życie. Chodzi o zmianę kluczowych dla branży ustaw.

krw, produkcja trzody chlewnej, trzoda chlewna, pogłowie loch

Krajowa Rada Wieprzowiny opracuje strategię rozwoju hodowli świń

Krajowa Rada Wieprzowiny przygotowuje strategię rozwoju branży trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt - poinformowała PAP dyrektor Unii Producentów i Pracodawców...

– Siłą polskiego rolnictwa są gospodarstwa rodzinne, stąd główny nacisk położony jest na takie rozwiązania systemowe. Umożliwią one rolnikom indywidualnym wykorzystanie mechanizmów wspierających ich rozwój w niezależnej produkcji trzody chlewnej. Będą również wspierać ich w dążeniu do większego stopnia integracji pomiędzy nimi, a zakładami przetwórczymi – czytamy w komunikacie rady.

ASF problemem całej branży

ASF jest problemem, który mocno dotyka cała branżę trzodową od 2014 roku. Choroba mocno ogranicza nie tylko rozwój i utrzymanie się samych chlewni na rynku, ale przede wszystkim możliwości eksportowe polskich zakładów przetwórczych.

Brak możliwości eksportu do krajów trzecich uniemożliwia wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w polskim, wysokiej jakości mięsie wieprzowym i jego przetworach oraz uzależnia nas od sytuacji na rynkach Unii Europejskiej.

Dotychczasowe doświadczenia walki z ASF pokazują, że nie wszystko to, co wydawało się dobrą strategią w zwalczaniu wirusa jest skuteczne, a dobre rozwiązania należy dopracować i uskutecznić w działaniu.

Krajowa Rada Wieprzowiny, trzoda chlewna, tuczniki, pogłowie świń, ASF, hodowcy świń, producenci świń, opłacalność

Hodowcy i przetwórcy świń powołali Krajową Radę Wieprzowiny

Polska branża trzody chlewnej od lat pozostaje w kryzysie, czego skutkiem jest malejące pogłowie świń oraz spadek opłacalności produkcji. Dlatego związki i organizacje branżowe powołały do życia Krajową Radę Wieprzowiny. Organizacje związane z...

Bariery w budowie nowych chlewni

Następnym tematem są bariery jakie napotykają rolnicy, którzy pragną rozpocząć budowę nowych budynków inwentarskich.

– Mamy świadomość, że nie wszystko, co zostanie poruszone na spotkaniu należy do wyłącznej kompetencji MRiRW, jednakże wsparcie merytoryczne jakie może nam zaoferować ministerstwo będzie nieodzowne w procesie wyklarowania ścieżki uzyskiwania potrzebnych pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji – czytamy w komunikacie rady.

Były Minister Rolnictwa, Pan Robert Telus oficjalnie zadeklarował wsparcie finansowe przygotowanego przez resort rolnictwa planu odbudowy pogłowia świń. Środki mają pochodzić z budżetu unijnego oraz krajowego.

Zgodnie z propozycją MRiRW, na początku zaplanowano przeprowadzenie programu pilotażowego, którego zadaniem byłaby weryfikacja, czy hodowcy trzody chlewnej są zainteresowani tego typu wsparciem oraz na jakie bariery mogą natrafić wdrażając przygotowane rozwiązania.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 17 stycznia. Znacząca obniżka ceny!

Cena tuczników w Niemczech nie zmieniała się od 13 tygodni. Najnowsze notowania dużego parkietu VEZG z 17 stycznia zamiast przynieść długo wyczekiwaną podwyżkę, zakończyły się spadkiem.  Cena tuczników w notowaniach z 17 stycznia...

Wnioski miały być wskazówką do wprowadzenia właściwego programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Założenia programu były przedstawiane na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027.

Podczas spotkania z Czesławem Siekierskim Krajowa Rada Wieprzowiny chce uzyskać jednoznaczną informacje czy program ten będzie realizowany, a jeśli tak, to czy są zabezpieczone na ten cel środki.

Jednocześnie ważna jest odpowiedź na pytanie, jakie prace legislacyjne przewiduje się w celu likwidacji już zidentyfikowanych barier, które mogą doprowadzić do niepowodzenia projektu pilotażowego.

– KRW deklaruje gotowość do współpracy nad rozwojem programu, tak aby był on jak najbardziej optymalny dla rolników indywidualnych i mógł być w jak największym stopniu wykorzystany – czytamy w komunikacie rady.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu