Kary dla hodowców świń nie mogą rujnować ich dorobku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-03-2018,15:00 Aktualizacja: 27-03-2018,13:33
A A A

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej dostaje wiele sygnałów od rolników ze stref ASF, którzy są zaniepokojeni sytuacją związaną z wypłatami odszkodowań za likwidację stad trzody chlewnej w związku z wystąpieniem ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF muszą spełniać wymagania weterynaryjne, w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń. Tylko w takim przypadku otrzymają oni należne odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami inspekcji weterynaryjnej.

Odszkodowanie należy się hodowcom i producentom trzody chlewnej między innymi za zabite świnie z nakazu inspekcji oraz za zniszczoną pasze lub sprzęt.

hodowla trzody chlewnej, walka z asf w polsce, program bioasekuracji, odstrzał dzików, mazowsze

Hodowcy świń drżą o swoje stada. Nie chcą zmieniać profilu produkcji

- Nawet najdokładniejsza bioasekuracja nie zabezpieczy w pełni gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń. Ale chcemy nadal hodować świnie, a nie zmieniać branżę - mówią zgodnie rolnicy z północnego Mazowsza.   Rozmówcy...

Inspekcja weterynaryjna, jak informuje KZP-PTCH, czasami kwestionuje jednak spełnienie wymagań weterynaryjnych przez rolnika. W efekcie wydaje odmowną decyzję o wypłacie odszkodowania.

"Jeżeli mamy do czynienia z małym stadem (kilka sztuk), to kara wynikająca z braku odszkodowania jest adekwatna do winy rolnika. Jeżeli w gospodarstwie znajdują się setki lub tysiące sztuk zwierząt, to kara za brak spełnienia wymogów weterynaryjnych niweczy cały dorobek życiowy rolnika. Staje się on bankrutem, gdyż nie jest w stanie spłacać rat kredytu bankowego" czytamy w komunikacie związku.

Hodowcy, zdaniem KZP-PTCH, są pod zbyt wielką presją. Owszem ci, którzy lekceważą zasady bioasekuracji stanowią poważne zagrożenie dla sąsiadów. Jednak często w przypadku świadomych producentów drobne przeoczenie w spełnieniu wymogów może stać się podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Kara wymierzona takim hodowcom i producentom trzody chlewnej prowadzi utraty całego majątku producenta świń i jest nieadekwatna do przewinienia.

"Zwracamy się z postulatem rozdzielenia kar nakładanych na rolników za brak spełnienia zasad bioasekuracji od odszkodowań z tytułu likwidacji stada z powodu zakażenia wirusem ASF. Kara za niespełnienie zasad bioasekuracji powinna być dla rolnika dotkliwa, ale nie może rujnować dorobku całego życia" czytamy w komunikacie związku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA