Japonia importuje wieprzowinę z kraju dotkniętego ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-02-2021,13:55 Aktualizacja: 18-02-2021,14:26
A A A
Wieprzowina z Węgier trafia na rynek japoński. Po dwóch latach negocjacji kraj ten zezwolił na eksport mięsa wieprzowego z regionów Węgier wolnych od afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Eksport mięsa do Japonii spadł w ubiegłym roku o 6%. Jest to skutek zmniejszenia dostaw głownie z Unii Europejskiej w tym z Danii.
 
W Japonii z powodu kryzysu wywołanego Covid-19 i kilku blokad stosowanych w tym kraju dostawy mięsa w 2020 r. spadły o 6% do wartości 1,14 mln ton.
 
Przesyłki z krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak podaje portal euromeatnews.com, spadły o jedną czwartą do 295 tys. ton. Odnotowano również spadek dostaw z sąsiednich Chin, aż o 37%. 
 
ASF, afrykański pomór świń, przypadki choroby, wirus ASF, padłe dziki, Polska, Niemcy

ASF. Ponad 4 tys. zarażonych dzików na pograniczu polsko-niemieckim

Zwiększa się liczba dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń (ASF) na pograniczu polsko-niemieckim. W Niemczech do 5 lutego potwierdzono 685 przypadków choroby.   Liczba dzików, u których potwierdzono ASF na...
Całkowity spadek japońskiego importu został nieco złagodzony przez wzrost dostaw z USA o 9% do wartości 409 tys. ton. 
 
Z krajów unijnych do Japonii trafiają głównie produkty mrożone, które są szczególnie pożądane przez punkty gastronomiczne. W drugiej połowie roku kraj ten zrobił ogromne zapasy mrożonego mięsa, aby zabezpieczyć się przed kolejną falą koronawirusa. 
 
Wysoka dostępność produktów prawdopodobnie zmniejszyła popyt importowy w drugiej połowie roku.
 
Według prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w bieżącym roku poziom importu nieznacznie wzrośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z wstępnych danych wynika, że konsumpcja mięsa w zeszłym roku nie spadła znacząco. 
 
Wieprzowina w Japonii jest podstawą domowej kuchni. Zwiększona dostępność tego rodzaju mięsa na rynku może zachęcić do zwiększonego importu, jeśli ceny będą korzystniejsze.
 
Kraj ten po dwóch latach negocjacji zezwolił na import węgierskiej wieprzowiny z obszarów kraju nie dotkniętych afrykańskim pomorem świń. 
 
Jest to pierwszy przypadek, kiedy Japonia zawarła porozumienie regionalizacyjne z krajem dotkniętym ASF. Taka sytuacja może doprowadzić do otwarcia się na niemieckie lub polskie produkty wieprzowe, które są obecnie zakazane na tym rynku.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA