Inspektorzy ruszają do gospodarstw. Bioasekuracja w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2018,13:40 Aktualizacja: 03-04-2018,14:18
A A A

W kwietniu Inspekcja Weterynaryjna rozpocznie w całej Polsce kontrole w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. To wynik przepisów, które nakładają na rolników obowiązek spełniania zaostrzonych zasad bioasekuracji w związku z ASF.

- Cały czas trwa kampania informacyjna na temat nowych wymogów. W każdym gospodarstwie zostaną przeprowadzone dwie inspekcje - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

główny lekarz weterynarii, program bioasekuracji, afrykański pomór świń, dokumenty

Bioasekuracja w związku ASF. Mamy wzory dokumentów

Hodowcy trzody chlewnej mają wiele pytań dotyczących prowadzenia dokumentacji w związku z obowiązkowym programem bioasekuracji. Dlatego główny lekarz weterynarii opracował dokumenty, które mogą być im pomocne. Program bioasekuracji od...

W całym kraju powiatowi lekarze weterynarii mają do sprawdzenia prawie 200 tysięcy gospodarstw. Według wstępnych założeń, kontrole mają trwać do końca 2021 roku, ale niewykluczone, że ten termin się wydłuży.

Podczas pierwszej wizyty w gospodarstwie weterynarz sprawdzi, czy rolnik spełnia wymagania dotyczące bioasekuracji. Gospodarz będzie miał pięć miesięcy na to, by dostosować się do wymogów. Następnie zostanie przeprowadzona kolejna kontrola. Jeżeli nadal będą nieprawidłowości, służby weterynaryjne wydadzą zakaz chowu świń i nakaz uboju zwierząt.

Rolnik będzie mógł ubiegać się o rekompensatę w ARiMR. Pomoc ma być związana z liczbą świń utrzymywanych w gospodarstwie w 2017 roku. Ministerstwo wprowadziło limit do 50 sztuk.

Stawka wsparcia wynosi pomocy 36 groszy za każdy dzień od jednej świni. Pieniądze będą wypłacane w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania trzody chlewnej, ale nie dłużej niż 3 lata.

Zaostrzone wymogi bioasekuracji zakładają odizolowanie świń od innych zwierząt.
 

źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA