Import wieprzowiny do Chin spadnie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-01-2022,9:40 Aktualizacja: 28-01-2022,16:00
A A A
Eksport wieprzowiny do Chin od stycznia do sierpnia 2021 r. osiągnął poziom 2,8 mln ton i był porównywalny do tego sprzed roku. Według prognoz w bieżącym roku kraj ten zmniejszy import tego rodzaju mięsa, co wynika z odbudowy pogłowia trzody chlewnej.  
 
Chiny są największym światowym rynkiem wieprzowiny i w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. sprowadziły 2,8 mln ton mięsa wieprzowego o wartości 8 mld dolarów.
 
Ze wstępnych danych przedstawionych przez Generalną Administrację Celną wynika, że w drugiej połowie 2021 r. import został ograniczony. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Rynek trzody chlewnej w coraz większym kryzysie

Braki kadrowe w ubojniach, ograniczony eksport wieprzowiny do Chin oraz pojawienie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) we Włoszech. To główne czynniki pogłębiające kryzys na rynku trzody chlewnej.    Rynek żywca wieprzowego w Unii...
Dostawy wieprzowiny z USA spadły o 36% do wartości 340 tys. ton. Z kolei Hiszpania i Brazylia mocno zwiększyły eksport do Chin odpowiednio o 70% do wartości 900 tys. ton oraz o 25% do 360 tys. ton.
 
Przewiduje się, jak podaje euromeatnews.com, że w 2022 r. import wieprzowiny do Chin spadnie o 5% z powodu rosnącej krajowej produkcji wieprzowiny. Chiński rząd będzie nadal wspierać duże firmy zajmujące się hodowlą świń w dalszym powiększaniu stad.
 
Import wieprzowiny do Chin zwiększył się o 2 mln ton w 2019 r. do wartości 4,3 mln ton w 2020 r. Pod względem wartości zakupów odnotowano wzrost z 4,5 mld dolarów do 11,9 mld dolarów. 
 
Hiszpania dostarczyła 934 tys. ton tego rodzaju mięsa, USA 696 tys. ton, a Brazylia 481 tys. ton. Udział tych trzech państw w eksporcie wieprzowiny do Chin wyniósł łącznie 49%.
 
Największym dostawcą pod względem wartości była Hiszpania z wynikiem 2,7 mld dolarów. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, których eksport osiągnął wartość 1,6 mld dolarów oraz Brazylia z wynikiem 1,6 mld dolarów.
 
W ubiegłym roku najwyższe ceny odnotowano w przypadku Brazylii, gdzie tona wieprzowiny kosztowała 3 254 dolarów. W Danii było to 3 009 dolarów za tonę, podczas gdy cena w USA wynosiła 2 351 dolarów za tonę, a w Kanadzie 2 369 dolarów za tonę.
 
Chiny w 2022 r. mogą osiągnąć samowystarczalność w produkcji wieprzowiny jeżeli ich planów nie pokrzyżuje po raz kolejny wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA