Hodowcy świń dostaną wyższe dopłaty i rekompensaty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2021,13:30 Aktualizacja: 22-11-2021,13:36
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapowiedział wyższe dopłaty i rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej w związku z ASF. Przygotowywane są też przepisy dyscyplinujące myśliwych za niewykonanie planów odstrzału dzika.

Wicepremier podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku przyznał, że w związku z afrykańskim pomorem świń i niskimi cenami skupu żywca wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowu trzody chlewnej.

Henryk Kowalczyk, Polpig, asf w Polsce, hodowla trzody chlewnej, program dla loch

Minister wierzy w odbicie na rynku trzody chlewnej

Musimy podtrzymać hodowlę trzody chlewnej w obecnym okresie dekoniunktury rynkowej, aby mieć możliwość zwiększenia pogłowia, gdy sytuacja na rynku się poprawi – poinformował Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. Obecna...

Jego zdaniem za kilka miesięcy sytuacja powinna się zmienić, a ceny zdecydowanie podskoczyć, stąd apelował do rolników, aby zastanowili się nad ewentualnym wygaszaniem hodowli.

Kowalczyk zapowiedział podczas spotkania, że z jednej strony będzie to pomoc/dopłaty związane z utrzymaniem loch. Wyjaśnił, że wykorzystany zostanie mechanizm związany z dobrostanem zwierząt, którego nie trzeba notyfikować w KE. Podniesione mają zostać rekompensaty za zawieszenie produkcji świń.

- Z drugiej strony są tereny dotknięte przez ASF i rolnicy, którzy byli zmuszeni zawiesić hodowlę, by otrzymać stosowną rekompensatę. Dotychczasowy poziom rekompensat za przestój będzie podniesiony i to wielokrotnie, pięcio-sześciokrotnie więcej niż dotychczasowe stawki - powiedział szef resortu rolnictwa.

Dodał, że trwają rozmowy z resortem klimatu i środowiska nad przepisami mającymi zdyscyplinować myśliwych w wykonywaniu odstrzału dzików. Przekazał, że rząd "przymierza" się do tego, aby myśliwym, którzy nie wykonują odstrzałów sanitarnych, odbierać dzierżawy kół łowieckich.

Kowalczyk zapowiedział ponadto, że KRUS miałby nabyć Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUWP, aby wokół tej instytucji zbudować system rolniczych ubezpieczeń wzajemnych.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA