Hodowcy świń dementują kłamstwa i działają dla branży trzodowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-08-2022,11:30 Aktualizacja: 17-08-2022,11:06
A A A

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig dąży do integrowania branży trzodowej w Polsce.

- Uważamy, że hodowcy świń i generalnie rolnicy, nie powinni być reprezentowani przez ponad 100 różnych organizacji, dlatego muszą postępować działania integracyjne. Naszym zdaniem ten kierunek jest niezbędny, aby poprawić skuteczność działań - mówi Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH Polpig i dodaje:

- W związku z tym w ostatnim czasie zostaliśmy członkiem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Ponadto należymy do Polskiej Federacji Rolnej, działamy w Branżowym Porozumieniu ds. Walki z ASF oraz w inicjatywie #HodowcyRazem

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki wyraźnie drożeją

Europejski rynek odnotował kolejny wzrost cen w skupie żywca wieprzowego. W minionym tygodniu w Niemczech tuczniki podrożały o 8 centów za kg wagi bitej ciepłej (wbc).    Wzrost cen tuczników jest spowodowany spadkiem wagi...

Kłamstwa w śledztwie na fermach loch

Związek w ramach działań inicjatywy 8 organizacji #HodowcyRazem odniósł się do raportu organizacji Compassion In World Farming Polska „Koniec epoki klatkowej śledztwo na fermach loch”.

- Ten raport na podstawie trzech wybranych gospodarstw oskarżył całą branżę o złe traktowanie zwierząt. Zwróciliśmy uwagę na stosowane w nim manipulacje i brak rzetelności - mówi Dargiewicz.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

Walczą o nawozy naturalne

KZP-PTCH Polpig wspólnie z inicjatywą #HodowcyRazem zabiega także o zmianę przepisów Prawa wodnego art. 105a ust. 6 ustawy.

Hodowcy należący do związku złożyli na ręce wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego propozycję liberalizacji ustawy. Chodzi w niej głównie o przepisy dotyczące zbytu jedynie 30% gnojowicy przez gospodarstwa, które utrzymują powyżej 2000 sztuk tuczników lub 750 macior.

Akademia Produkcji Prosiąt, żywienie, prosięta, produkcja prosiąt, rozród, odchów prosiąt, maciory, genetyka

Akademia Produkcji Prosiąt. Rozpoczął się kolejny nabór

Akademia Produkcji Prosiąt to kurs trwający jeden semestr przeznaczony dla osób posiadających udokumentowane wykształcenie wyższe lub średnie kierunkowe oraz co najmniej rok doświadczenia produkcyjnego. Właśnie rozpoczął się nabór do...

- Chcemy, aby w aktualnej sytuacji ograniczonej dostępności nawozów mineralnych oraz ich wysokich cen, hodowcy mogli sprzedawać większą ilość nawozów naturalnych. Nasze działania są zbieżne z oczekiwaniami rolników, czego dowodem jest szerokie poparcie przez nich tej inicjatywy - mówi Aleksander Dargiewicz.

Wytyczne dotyczące obcinania ogonków

KZP-PTCH Polpig pracuje ponadto nad rekomendacją dla branży trzodziarskiej dotyczącą unikania rutynowego obcinania ogonków u prosiąt.

- W tym celu powstał zespół roboczy. Wynikiem jego pracy będą wnioski, które ustanowią wskazówki i rekomendacje dla naszej branży. Oczywiście gdy to już nastąpi, podzielimy się nimi z hodowcami. Póki co jednak trudno jest ustalić konkretną datę zakończenia pracy zespołu - mówi prezes Polpig.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA