Hiszpanie umacniają pozycję lidera w produkcji wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-09-2023,13:05 Aktualizacja: 25-09-2023,13:05
A A A
Od lat Hiszpania wiedzie prym w produkcji wieprzowiny w Unii Europejskiej mimo to, że tamtejszy klimat temu nie sprzyja. W ciągu ostatnich pięciu lat tylko w tym kraju odnotowuje się ciągły wzrost pogłowia trzody chlewnej. 
 
Według danych Eurostat rozwój produkcji trzody chlewnej w Unii Europejskiej został utrzymany wyłącznie w Hiszpanii. W ciągu roku w tym kraju pogłowie świń wzrosło o 4%, a loch o 1,9%. W okresie pięcioletnim był to wzrost odpowiednio o 12,3% w grupie świń i o 9,1% w grupie loch.
 
Dla porównania na koniec czerwca unijne pogłowie świń skurczyło się o 3,2% rok do roku, a loch o 2,4%. Z kolei na przestrzeni ostatnich 5 lat pogłowie świń w Unii Europejskiej spadło o 8,8%, a loch o 10,5%. 
 
pogłowie trzody chlewnej, świnie, tuczniki, żywiec wieprzowy, lochy, maciory, tuczniki, spadek pogłowia, GUS, import,

Pogłowie świń wciąż maleje. W której grupie najbardziej?

Pogłowie świń w czerwcu 2023 r. według wstępnych danych liczyło 9436,3 tys. sztuk i było o 1,8% mniejsze niż rok wcześniej. Redukcja pogłowia wystąpiła w czterech grupach świń, w szczególności w grupie trzody chlewnej na ubój, gdzie...
Tak więc Hiszpanie wzmacniają swoją pozycję lidera w produkcji wieprzowiny mimo, że klimat na południu Europy nie sprzyja produkcji żywca wieprzowego.
 
Jednak kraj ten, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, z jednej strony nadrabia zintegrowaną strukturą i dużą skalą produkcji, zapewniającą zakupy dużych partii surowców paszowych po niskich cenach. 
 
Z drugiej strony, przejęciem rynków eksportowych w Azji, gdzie konkurencja wielu państw została ograniczona ze względu na afrykański pomór świń (ASF). 
 
Producenci świń w Hiszpanii od wielu lat uzyskują najwyższe w Unii Europejskiej ceny skupu żywca. Ponadto ich marża generowana na rynkach unijnych jest podbijana przez marżę eksportową. 
 
Nawet problemy z wirusem PRRS nie pokrzyżowały planów tamtejszych producentów do dalszych inwestycji w rozwój produkcji.
 
Spadek pogłowia świń w krajach Wspólnoty oznacza mniejszą podaż żywca w najbliższym okresie. W Unii Europejskiej odnotowuje się również malejąca konsumpcję, która doprowadziła do ostatniego spadku cen na niemieckiej dużej giełdzie o 5 centów do poziomu 2,25 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 10,32 zł. 
 
Zakłady mięsne w wyniku wysokie ceny energii nie zwiększają swoich zapasów. W Polsce żywca wieprzowego nie ma zbyt dużo na rynku, a wiele zakładów utrzymało poziom cen skupu z ubiegłego tygodnia.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA